Öğretmen Diyarı

DERSHANELER BİLİM KURSU MU OLUYOR?

Anayasa Mahkemesi tarafından dershanelerin kapatılmasına ilişkin yasanın iptali ile birlikte doğan boşluğun nasıl doldurulacağı belli oluyor.


Bakanlığın iptal kararı sonrasında, yeni bir yönetmelik hazırlığı yaptığı, bu yönetmelik ile oluşan boşluğa ilişkin düzenleme yapılacağı belirtiliyor.


Buna göre, dershanelerin bilim kursu ya da takviye kursu olarak hizmet vermesinin öngörüldüğü ve bu hafta yapılacak son toplantıda konuya ilişkin kararın verileceği belirtiliyor.


Yönetmelik ile yapılacak düzenlemeye göre, bu kursları açmak isteyenlerden tıpkı özel okullardaki gibi belli şartları sağlamaları istenecek. Bilim kurslarının altyapı bakımından sağlamaları gereken standartlar arasında, sınıf büyüklüğünden kapı genişliğine, pencerelerden yangın merdivenine kadar birçok şartın yer alacağı ifade ediliyor. Bakanlık yeni dönemde, merdiven altı kurslara geçit vermek istemezken, kursların da belirli bir sayının üzerine çıkmasına izin verilmeyecek. 


Milli Eğitim Bakanlığı ayrıca, bilim kursları için etkin bir denetim mekanizması oluşturarak, sigortasız öğretmen çalıştırma gibi tüm yasa dışı uygulamalar engellemeyi amaçlıyor.

 

memurunyeri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol