Öğretmen Diyarı

“Dershanecilikte eskiye dönüş çok zor”

Gerekçeli karar henüz açıklanmamış olmakla birlikte AYM’nin verdiği karara göre dershaneler eski işlerini yapmaya devam edecekler.

Dershanelerin kapatılmasıyla maddi ve manevi olarak büyük zarar görenlerden biri de Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz…

AYM’nin dershaneleri kapatmayı iptal kararını değerlendiren Yılmaz, konu ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu;

Dershanelerin kapatılma kararı sonrası aynı anda dört dershanesini kapattığını ve bir anlamda 26 yıllık emeğini çöpe attığını vurgulayan Yılmaz, devletin kendisine çok haksızlık yaptığını belirtti. Dershanelerinin kapatılmasıyla yüzlerce çalışma arkadaşından ayrılmak zorunda bırakıldığını, hem maddi hem de manevi olarak çok zarar görerek sağlığından olduğunu belirtti.

hatice-yılmaz_1

“Ben yanlış yapmadığım halde devletimin beni çok hırpalaladığını, bana büyük haksızlık yaptığını düşünüyorum” diyen Yılmaz’dan konuyla ilgili diğer çarpıcı açıklamalar:

“TEMEL LİSE KAVRAMI GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRECEK”

Temel liseler özel okul olma isteklerini sürdürürlerse özel okulların açılış iznine tabi olmak zorunda kalırlar. Örneğin özel okula kontenjan verilirken iki metrekare bahçeye bir kontenjan veriliyor. Spor salonu, yemekhane, laboratuarlar, müzik ve resim odaları isteniyor. Bu durumda özel okul olmak isteyen dershanelerin de aynı şartlara uymaları gerekir. Aksi halde özel okulların da bu ayrımcılığa dava açmaları beklenir.

“TAZMİNAT TALEBİ HAKKI”

Devletin çıkardığı kanuna güvenerek kurumlarını kapatanlar tazminat talebinde bulunma hakkına sahip olurlar. İşverenin iş yapma hakkı, çalışanın işi elinden alınmış oldu. Şimdi bu zararların tazmin edilmesi gerekiyor.

“VELİLER NE YAPACAK”

Özellikle çocuğu 11. veya 12. sınıfa geçen veliler çocuklarını üniversite sınavına hazırlamak için okullarını bırakıp dönüşen dershanelere kayıt yaptırdılar. Üstelik eski sistemde dershaneye ödeyeceklerinin iki, üç misli ücret ödenmek zorunda kaldılar. Bu veliler çocuklarını dershaneye göndermek isterlerse kayıtlarını iptal ettirebilecekleri belli değil. Ayrıca dershanelerin kapatılması kararından sonra öğretmenlerin de büyük bir bölümü farklı kurum veya alanlara yönelmiş anlaşmalar yaptılar. Şimdi bu insanların durumu ne olacak? Çocuklarını dershaneye göndermeye karar veren veliler hangi öğretmenlerle çalışacaklar belli değil.

“YENİ DERSHANE AÇMAK MÜMKÜN DEĞİL”

MEB istatistiklerine göre Türkiye genelinde faaliyet gösteren 4600 civarında dershane vardı. Bunlardan 2200 kapatma kararı aldı. 2400’ü dönüşüme başvurdu. 1800’ünün dönüşümü kabul edildi. 788’ i olur aldı. AYM’ nin verdiği kararla, kurumunu kapatmayan dönüşüme başvurmayan, başvuru yaptığı halde olur alamayan kurumlar dershanecilik faaliyetine devam edebilirler. Ancak ortada bir kanun olmadığından yeni dershane açmak artık mümkün değil. Dolayısıyla kurumlarını kapatmış olanlar veya dönüşüm onayı almış olanlar eski işlerine dönemeyecekler ve mağdur olmaya devam edecekler.

“ESKİYE DÖNÜŞ ÇOK ZOR”

AYM’ nin kararı geç açıklanmış olması sektörde yaşanan mağduriyetlerin daha da artmasına neden oldu. Elbette vergi alamadığı için ekonomik olarak hem ülke kaybetti, çocuklarını yüksek ücretle özel okula veren veliler kaybetti, bu güne kadar işsiz kalan binlerce çalışan kaybetti. Artık dershaneciliğe geri dönüş hakkı verilse de eskiye dönüş çok zor. Bundan sonra dershane ücretleri de yüksek olacaktır. Bir sektör istesek te istemesek te artık yön değiştirdi. Dönüşüm onayı almış olan kurumlara haksız rekabete neden olmaları nedeniyle özel okulların dava açmaya başlayacakları da unutulmamalı.

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol