Öğretmen Diyarı

DERSHANECİLER İLE MEMURÖĞRETMENLER ARASINDA ÇİFTE STANDART
 

MEB 31.08.2012 Atama ve Yer Değiştirme Yönetmelik Değişikliği ile 4 senedir mağdur edilmiş MEMURÖĞRETMENLERİN kadrolarının ÖĞRETMEN Olarak MEBe aktarılması beklenirken ve hala gerçekleşmemişken ; 1 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 674 sayılı KHK ile devlet memuru da olmayan özel eğitim-öğretim kurumlarındaki öğretmenlerin KPSSsiz ÖABTsiz devlet öğretmenliği kadrolarına atanmaları sağlanacaktır.

 

MEB belki de farkına varmadan, Ömer Dinçer zamanında mağdur edilen gerçek meslekleri öğretmenlik olan kamu personeline asıl mesleklerine geçiş yolunu açmayı dün gece (1 Eylül 2016) yayımlanan Kanun Hükmündeki Kararname’de de yine unutmuştur.

 

Unutulmamalıdır ki memuröğretmenler ,yüksek puanlarına rağmen öğretmenliğe atamaları malum nedenlerle olmayınca yine on binlerce kişi arasından büyük bir emek sarf edip KPSS ile öğretmenlik dışı memurluk kazanarak bir iş sahibi olmayı başarabilmiş kamu personelidir. Ancak bu kişiler yaşamları boyunca üniversite lisans diplomaları, yüksek lisans bölümleriyle hiçbir ilgisi olmayan memur, VHKİ, bilgisayar işletmeni, şef, zabıt katibi, gümrük memuru, muhafaza memuru, ambar memuru, gişe görevlisi, adliye çalışanı, infaz koruma memuru, kaloriferci, itfaiyeci, şoför, hizmetli,...vs. olarak mezuniyet dışı unvanlarda çalışmaları devlet için de muazzam bir kaynak israfı, verimsiz istihdamdır.

 

KPSSsiz ile ÖABTsiz öğretmen alımları ve değişik uygulamalar sürmektedir. İşte öğretmen alımlarındaki farklı uygulamalar:

 

*  Engelliler için ÖABTsiz E-KPSS ile alım var.

 

*  Sadece bir dilekçeyle 28 Şubat Mağduru olarak adlandırılanlar için KPSS ve ÖABT şartı olmadan MEB öğretmen kadrolarına alım ve memuriyetten geçiş var!

 

*  KPSSsizve ÖABTsiz, milli sporcuların MEBe öğretmen olarak alımı var!

 

*  KPSS ile atanmadıkları halde üniversitelerin araştırma-öğretim görevlileri ve okutman kadrolarından MEB öğretmen kadrolarına kurumlar arası geçişle KPSSsiz ÖABTsiz alım var!

 

*  Gerek Suriyeli öğretmenlerin bile Türkiye'de mesleklerini icra edebileceklerine dair yalanlanmamış haberler ve yine Suriyeli sığınmacılarla ilgili MEBin KPSSsiz ÖABTsiz üç dalda öğretmen alım haberleri basında yer almaktadır!

 

*  MEB, 6 yıl dershanelerde hizmeti bulunanları KPSS şartı aramaksızın öğretmenlik kadrolarına atanmalarını uygun gördüğü unutulmamalıdır! Memur olmayan özel dershane öğretmenlerinin, şu ana kadar yönetmeliklerde yer almamış bir atama yöntemiyle devlet öğretmeni kadrolarına KPSSsiz alınmaları süreci Anayasa Mahkemesinin iptal kararına rağmen zorlanmaktadır! Zira dershanelerden MEB'e geçirilip halen devlet okullarında öğretmenlik yapanlar olduğuna dair farklı yerlerden duyumlar alınmaktadır!

 

NOT: Burada dershane öğretmenlerinin deneyimlerinden yararlanılması isteği ön plana çıktığı düşünülmekteyken idari deneyimleri yüksek kamu personelinin (ki aralarında MEB Özel Öğretim Kurumlarında çalışmış asil öğretmenler bile var!) deneyimlerinden yararlanılmasının düşünülmemesi gibi bir durum söz konusu olmamalıdır!

 

02.12.2015 tarihli Resmi Gazete Yayımlanan Personel İşlemleri Konulu 2015/13 sayılı Başbakanlık Genelgesinde :

 

"Tüm kamu kurum ve kuruluşları... c) Sınıf değiştirerek kurumlar arası nakil yoluyla yapacağı atamalarda Başbakanlıktan izin alacaktır." denilmektedir.Yani yürürlükteki bu genelgeye göre memuriyette sınıf değiştirerek kurumlar arası nakil yoluyla yapılacak atamalar aslında kapalı değildir.

 

Zaten kamu hizmetinde bulunan özelde öğretmenlik yapmış, sonradan KPSS ile memurluk kazanmış ya da memurluğu sırasında öğretmen olmaya hak kazanmış kamu personeline sanki ilk kez atanacaklarmış gibi sadece ve yeniden KPSS koşuluyla öğretmenliğe geçiş seçeneği bırakması mantık dışıdır.

 

15 Temmuz 2016 sonrası yaşananlar sonucunda Olağanüstü Hal Döneminde bu denli öğretmen açığı da doğmuşken olağan bir şekilde öğretmenlik yapma hakkı bulunan ancak yönetmelik değişikliği mağduru kamu personelinden (memuröğretmenler) isteyenlerin kadroları gerekirse son bir kez güvenlik soruşturulmasından geçirildikten sonra halen görevli oldukları illerde ve ilçelerde MEB devlet öğretmeni kadrolarına aile birlikleri korunarak zorunlu hizmetsiz aktarılmalıdır!

 

Başbakan Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 4 yıl önce Ömer Dinçer döneminde POMEM’lerdeki FETÖcülerin MEB'e ’eçişlerini önleme amaçlı çıkarıldığı bilinen Yönetmeliği Mağduru, Öğretmen Olmaya Hak Kazanmış Kamu Personeli ile Memuriyet Öncesi MEB Özelde Öğretmenlik Yapmış Devlet Memurlarının Mağduriyetini Bitirmelidir.

 

Asıl meslekleri olan öğretmenliğe atamaları yapılmayıp kamuda KPSS ile kazandıkları memur kadrolarında unutulan, Öğretmen Olmaya Hak Kazanmış Kamu Personeli ile Memuriyet Öncesi MEB Özelde Öğretmenlik Yapmış Devlet Memurlarını 2016-17 Eğitim-Öğretim Yılı’nda öğrencilerine kavuşturmalıdır.4 yıllık FETÖ-yönetmelik değişikliği mağduriyetinin memuröğretmenler ile ailelerinin yaşamlarını daha fazla alt-üst etmesine izin verilmemelidir.

 

Şayet bu mağduriyet giderilip memuröğretmenlerin gönülleri alınırsa hem onlar öğrencilerine kavuşacak hem de hükümet, bütçeye ek yük getirmeden öğretmen açığının bir kısmını, öğretmenlik yapma hakları bulunan, idari-iş deneyimi yüksek, devlet tecrübesi yerinde, halkla ilişkiler yönünde yoğun kazanımlara sahip kamu personeliyle yani memuröğretmenlerle masrafsızca kapatacaktır!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
aware 1 yıl önce

bitsin artık bu haksızlıklar birileri sevinirken birileri mağduır oluyor

Avatar
mehtap 1 yıl önce

Ben inanıyorum ki meb memur öğretmenleri alacak

Avatar
pınar 1 yıl önce

memur öğretmenler ve aileleri 4 yıldır meb na geçecekleri günü bekliyorlarrrr, bir bayram öncesi müjdeyi çoktan hak etmediler mi? meb duy artık bu sesleri

Avatar
MELEK 1 yıl önce

DERSHANE ÖĞRETMENLERİ 657 BİLE DEĞİLKEN MUMUR OLUP ÜNVANLARI FARKLI (BİLG.İŞLT. V.H.K.İ. ŞEF, KATİP, MEMUR GİBİ) OLAN MEMURLAR NEDEN MEB KURUMLAR ARASI %3 LÜK HAKLARI GERİ VERİLEREK ATANMASINLARKİ

Avatar
Neslihan 1 yıl önce

Memur olarak calisan ogrrtmen asaylari ogretmen olmak kendi meflegini yapmak isyiyor neden 657 hakkimiz geri verilmiyor

Avatar
ahmet güzel 1 yıl önce

memur öğretmenler kendi meslekleri olan öğretmenliğe kabul edilsin artık..

Avatar
utku 1 yıl önce

Bizler öğrencilerimize kavuşacağımız günü bekliyoruz, haydi memur Öğretmenleri okullarına ve öğrencilerine kavuşturun

Avatar
MebVHKİ 1 yıl önce

Yeter artık, bizim hakkımız ne vakit verilecek, dersanecisi, fetöcüsü hepsi öğretmen oldu biz hakkımızla atanmış memur olmuş öğretmenler bekletilmekte.Artık duyun sesimizi.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim