Öğretmen Diyarı

DERSHANE SAVAŞI NEREYE GİDER?

Anayasa Mahkemesi, 6528 Sayılı Kanunla ilgili CHP’nin açtığı davayı henüz gündemine almadı. Daha sonra açılan çok sayıda davanın bile görüşülmesine rağmen bu davanın neden henüz görüşülmediği merak konusu oldu.

PERSONELMEBHABER.NET/ÖZEL HABER

 

Dershane Savaşları Nereye Gider?

 

Anayasa Mahkemesi, 6528 Sayılı Kanunla ilgili CHP’nin açtığı davayı henüz gündemine almadı. Daha sonra açılan çok sayıda davanın bile görüşülmesine rağmen bu davanın neden henüz görüşülmediği merak konusu oldu.

 

Basına yansıyan görüşlere göre çok yakın bir zamanda bu konunun görüşüleceğini öngörüyoruz.

 

Peki, AYM bu konuda nasıl bir karar verir? Aslında AYM’nin dershaneler konusunda vereceği karar çok da önemli değil. MEB istemediği sürece dershaneleri çalıştırmaz. Yönetmelik değiştirir dershaneleri kilitler. Örneğin; öğretmenlerin maaş karşılığı ücretlerini artırır, bina standartlarını zorlaştırır, personel sayısını artırır, kısaca mali olarak çevrilemeyecek bir duruma sokar ve müfettişler kâbus gibi üstlerine çöker.

 

Bu durumda dershaneler kesinlikle kapanır mı?

 

Mevcut siyasi yapı etkili olduğu sürece dershanelerin yaşama şansı pek görülmüyor. Ancak dershaneciliğin bütünüyle ortadan kalkacağını iddia etmek çok da rasyonel olmaz. Kulüpler açılabilir. Adam çıkıp matematik sevgi evi açıyorum dese ve orada bir üst kuruma hazırlık için değil de zevk için matematik öğretiyorum derse ne denilecek? Hatırlar mısınız 12 Eylül öncesi ve döneminde tarikat zikirleri yasaktı ve evlerde zikir için toplanınca kapıya gözcü konulurdu. Bu şekilde gizli gizli matematik, fizik, kimya ayinleri düzenlenebilir!

 

Hadi o da olmadı, özel derslerde çok ciddi bir artış kesin olarak olacaktır. Hal-i hazırda özel ders, belirli bir gelir düzeyi üzerindekiler tarafından aldırılırken bundan böyle alt gelir grubuna mensup aileler de kredi çekerek çocuklarına özel ders aldırmaya başlayacaklar.

 

Neresinden bakılırsa bakılsın durum sıkıntılı. Dar gelirli aileler için fırsat eşitliği sağlayan dershaneler kapatıldıktan sonra Bakanlığın çözüm olarak öne sürdüğü okul kursları ne durumda?

 

İl ve ilçe müdürleri Bakanlığa ne raporlar yazıyorlar bir bilseniz. ‘Şöyle başarılı.’ ‘Böyle etkili kurslar.’ falan. Aslında olan şu: Birçok okulda öğretmenler bu kursları açmak istemediler, kurslarda görev almak istemeyen öğretmenler okul idareleri ve ilçe müdürlükleri tarafından ders programları bozulmakla tehdit edildi. Öğrencilerin katılımı zamanla azaldı. İstenen verim sağlanamadı. Lokal başarı sağlanmış olabilir, yer yer çok başarılı bazı öğretmenler çok verimli dersler veriyor olabilir. Ama mevcut ücret politikasıyla ve mevcut anlayışla bunun genele yayılması ve kurumlaşması çok da mümkün değildir.  Ayrıca madem dershanelere ihtiyaç yoktu da neden bu kurslar açıldı sorusu da akla geliyor.

 

Son olarak şunu da ifade etmek lazım ki iddia edildiği gibi dershane ülkemize mahsus bir uygulama değil. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde dershaneler eğitime katkı olarak sistemin hemen yanında varlıklarını sürdürüyorlar.

 

Metin KOÇER

personelmebhaber.net

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol