Öğretmen Diyarı

Dershane olmasaydı LYS şampiyonluğu hayaldi

Onlar, yüz binlerce öğrencinin hayallerini yakalamak için ter döktüğü sınavdan birincilikle çıktılar. Üniversiteye, kapatma kararı alınan dershanelerde hazırlandılar. Şimdi tartışmaları anlamakta zorlanıyorlar. Üçü de aynı fikirde: “Dershaneye gitmeseydik derece yapamazdık.”

Bu yıl Lisans Yerleştirme Sınavı’nda (LYS) Türkiye birincisi olan Burak Şahinoğlu, Fatih Aslan ve Mehmet Burak Kaya, dershaneye gitmeden dereceye girmelerinin mümkün olmadığını söyledi. LYS sonuçlarına göre Y-MF-1 ve Y-MF-2 puan türlerinde şampiyon olan Körfez Dershanesi öğrencisi Şahinoğlu, iyi bir liseden mezun olduğunu ancak dershanenin, derece yapmasına çok büyük katkı sağladığını ifade etti. Şu anda Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okuyan başarılı öğrenci, kolejlerle devlet liseleri arasındaki farkı dershanelerin kapattığını kaydetti.

LYS’de 500 tam puan alarak MF-1 puan türünde Türkiye birincisi olan ve sınava Körfez Dershanesi’nde hazırlanan Fatih Aslan da başarısını büyük oranda dershanesine borçlu olduğuna işaret etti. Eğitimde fırsat eşitliği sağlandığında dershanelere ihtiyaç kalmayacağını belirten başarılı genç, dershanelerin okulun tamamlayıcısı olduğunu dile getirdi.

MF–4 puan türünde Türkiye 1.si olan ve Hacettepe Tıp Fakültesi’ne yerleşen Mehmet Burak Kaya ise mevcut eğitim sisteminin dershaneleri gerekli kıldığına dikkat çekti. Eğitimine Hacettepe Tıp’ta devam eden Kaya, dershanelerin kapatılması halinde özel ders piyasasında patlama olacağını anlattı. Bu durumun da yoksul öğrencileri vuracağını aktardı: “Fakir ailelerin çocukları özel ders alamaz. Bu da haksız rekabeti doğurur. Dershaneler cüzi ücretlerle öğrenci kabul ediyor. Bir şekilde aileler bunu karşılayabiliyor. Fakat dershaneler olmazsa yoksul çocuklar bu maratonda geri kalır.”

zaman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol