Öğretmen Diyarı

Dershane Öğretmelerinden Tepki Yağıyor

MEB'e hiç başvurmadım, "atama bekliyoruz" diye devlet kapısı aşındırmadım. MEBdekilerden daha çok   çalıştım, kendimi daha çokgeliştirdim, kendimi velilere de idarecilerime de beğendirmek zorunda  hissettim.

   Şikayet etmek bir yana, sevdiğim branşımı en iyi şekilde öğretmektenzevk aldım.

 

   Şimdi "dershaneleri kapatıyoruz" diyorlar.
   Okuldan alabildiği bilgiyle istediğiüniversiteye gidebilecek puanı yapamayacak öğrenci için, özel derse parası yetmiyorsa tek yol dershaneler. "Okuldan alabildiğin ile yetin. Başkası senden daha iyi bir lisede okuyorsa, onunla yarışmaya kalkma, kaderine küs" mü denilecek?

 

   Dershaneler varlıklarıyla liselerimizdeki eğitim seviyesinin kötü haline işaret ediyor. Sadece işaret etmiyor, bir ölçüde "yama" işlevi görüyor. Yama, alttaki yırtığı aklagetiriyor diye, yırtığı dikmek düşünülmeden, yamayı söküp almak meseleyi çözmek midir?
   Herkesin dershaneye gidememesinden dolayı fırsat eşitsizliği doğuyor deniyor.. Zenginin çocuğu zaten özel okulla, özel ders ile kuvvetli takviye almakta. Dershaneler çok daha ucuza, kimi zaman ücretsiz olarak eğitim desteği vererek fırsat eşitsizliğini bir ölçüde düzelten kurumlar.

 

   Maksadın Türkiye'deki eğitimi daha iyi bir seviyeye taşımak olmadığı ÇOK açık.
   Yalanlansa da bal gibi var olan bir taslakta ücretsiz etüd merkezleri bile yasaklanmaya kalkılıyorsa, art niyet aranır.
   Özel okula dünüşsün derken özel okulların dar gelirliler için imkansız olduğu, mevcutözel okul kontenjanlarının bile talepten fazla olduğu, dershanelerin büyük çoğunluğunun okul olmaya fiziksel olarak müsait olmadığı göz ardı ediliyorsa, art niyet aranır.
   Dershane öğretmenlerinin büyük kısmını MEB bünyesinde istihdam edeceğiz derken, atama bekleyen yüzbinlerce öğretmen adayı görmezden geliniyorsa art niyet aranır.

 

   Bir grup ile hesaplaşma, canını yakma, hayat damarlarından birini kurutma gibi şeyler düşünülüyor besbelli. Bunun doğru veya yanlış, haklı veya haksız olduğu ayrı bir konu ama, anlaşılabilir...
   İyi de, gençlerin eğitimi üzerinden siyasi hesaplaşma yapılır mı?
   Bunun başka yolu mu yok, yoksa diğer her yol da kullanılmakta ama "yetmez" mi denilmekte ?


Egitimajansi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim