Öğretmen Diyarı

DERSHANE BAHANE U DÖNÜŞÜ ŞAHANE

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershanelerin dönüşümü ile ilgili kararını CHP aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne götüren Paralel Yapı, daha mahkeme kararını açıklamadan özel okula dönüşüm için sıraya girdi. Paralel Yapı'daki bu telaşın, Anayasa Mahkemesi'nden dershaneler ile ilgili 'ret' kararı çıkacağı yönünde duyumlarıyla ilgili olduğu öğrenildi.

 

AYM'Yİ BEKLEMEDEN Dönüşüm için 1 Eylül 2015'e kadar süre varken dershanelerin yarıya yakını Milli Eğitim Bakanlığı'na başvuru yaptı. Dönüşüm için 7 ayrı dönemde başvuru alacağını açıklayan MEB'e ilk 3 dönemde yaklaşık bin 300 dershane müracaat etti. Başvuran dershanelerin 200'den fazlası Paralel Yapı'ya yakın... Kamuoyunda "cemaatin dershanesi" olarak bilinen Maltepe, Fem ve Ana Fen Dershaneleri de dönüşüm için başvuranlar arasında. Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershanelerin özel okula dönüştürülmesiyle ilgili düzenlemesine karşı çıkan ve CHP aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne başvuran Paralel dershanelerin henüz karar çıkmadan dönüşüme başvurmaları dikkat çekti.

 

Paralel Yapı özel okullara da öğrencilere özel eğitim teşviklerinden yararlanmak için başvuru yapmıştı. Öte yandan 12 Mart'ta Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan yasa ile dershanelerin özel okula dönüşüm süreci başladı. Yasada, 1 Eylül 2015'e kadar dershanelerin eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmesi, 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar da özel okula dönüşmeleri için süre verildi. MEB'in incelemeleri sonucunda, 979 dershanenin özel okula dönüşüm şartlarına uygun olduğu tespit edildi. 54 dershane ise 2014-2015 eğitim öğretim döneminde özel okul olarak hizmet vermeye başladı.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim