Öğretmen Diyarı

Dersanelerin Kapanması Gerekli Mi

Dersane işletmecilerine göre dersanelerin kapatılması her konuda ülkeyi zor durumda bırakacak. Dersane işletmecilerinin iddialarına göre en küçük bir dersanede bile en azından 20 personel çalışıyor. Bu çalışanların SGK primleri ise toplam 8000 TL’den fazla. Yani en küçük bir dersane bile her ay SGK’ya 8000 TL ödüyor. Bununla birlikte dersaneler her ay gelir vergisi ve kurumlar vergisi ödeyerek devletin kasasına yüklü miktarda para bırakıyor. Türkiye’de geçen yıl  dersanelerin ödediği gelir vergisi miktarının dersane başına 400 000 TL’yi bulduğu ifade ediliyor.

Dersaneler kapatıldıktan sonra bu kurumlarda çalışan 50 bin öğretmen bir anda işsiz kalacak. Milli Eğitim Bakanlığı bu öğretmenleri bir şekilde devlet okullarına alacağını beyan etse de tatmin edici başka açıklamalar ve yeterince bilgilendirici teşvik programları sunulmadı. Ayrıca teşvik programında dersane öğretmenlerinden 6 yıllık tecrübesi olan öğretmenlerin kamu kurumlarına alınacağı söylendi. Ancak dersanelerde öğretmenlerle sözleşmeler on ay üzerinden yapıldığı için bir öğretmenin 7 yıllık dersane deneyiminin olması gerekiyor. Bu şartı sağlayan öğretmen sayısı ise Türkiye’de oldukça düşük.

 

Son olarak burslu okuyan yaklaşık 40 bin maddi durumu yetersiz ancak başarılı çocuk bir anda dersanesiz kalacak ve özel ders alma imkanı olan akranlarına göre geriye düşecek. Yani burslu çocukların rekabet imkanı büyük ölçüde düşecek. Bununla birlikte Doğu ve Güneydoğu’da PKK terörüne kurban gitmesi muhtemel pek çok çocuk dersaneler sayesinde okumaya devam ediyor. Dersanelerin kapatılmasıyla birlikte bu çocuklar PKK tarafından kolaylıkla alıkonulabilecek.

 

Tabi ki bunlar tamamen dersane sahiplerinin iddiaları. Biz de bu iddiaları tarafsız bir şekilde ortaya koymaya çalıştık. 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol