Öğretmen Diyarı

Dersaneleri devrim kanunu kapatacak

Taraf Gazetesinin haberine göre; 

Cumhuriyet devrimi kanunlarının başında gelen Tevhid-i Tedrisat Kanunu, dershanelerinkapatılmasının da kılıfı oldu. Tevhid-i Tedrisat Kanunu'na göre, Türkiye sınırları içindeki tümeğitim kurumlarının Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı olarak faaliyet göstermesi gerekiyor. MEB'in üzerinde çalıştığı tasarıya göre, dershaneler, MEB kapsamı dışına çıkarılacak. Böylece, dershanelerTevhid-i Tedrisat Kanunu'na aykırı hale gelecek ve ticari işletme olarak faaliyetlerini sürdüremeyecek.

İKİ AŞAMALI PLAN HAZIRLANDI

Dershanelerin kapatılmasına yönelik çalışmada "devrim kanunu" krizi çıktı. MEB bürokratlarınındershanelerin kapatılmasına yönelik çalışmasına göre, dershaneleri kapatmak için iki aşamalıdüzenleme öngörülüyor. İlk aşamada, Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nda yer alan dershaneler fıkrası metinden çıkarılarak, dershanelerin hukuki altyapısı tamamen ortadan kaldırılacakAynı düzenlemede,dershaneler MEB çatısı altından çıkarılacak ve ticari birer işletme olarak kabul edilecek.

KAPATILMA SÖZDE KALACAK

Bu düzenleme ile dershaneler sözde kapatılmamış olacak. Yani isteyen dershaneözel okuladönüşebilecekisteyen de ticari bir işletme olarak başka bir isimle faaliyetlerini sürdürecek. Ancak bu kapsamda eğitim veren yani ticari işletme gibi eğitim veren dershaneler, MEB çatısı altında olmayacak.

DEVRİM KANUNU DEVREYE GİRECEK

Bu aşamada devreye 1924 yılında yürürlüğe giren ve Türkiye'de yıllardır tartışma konusu olan Tevhid-i Tedrisat Kanunu girecek. Kanunun 1. maddesi, "Türkiye dahilindeki bütün müessesatı ilmiye ve tedrisiye maarif vekaletine merbuttur" hükmünden oluşuyor. Yani, Türkiye sınırları içindeki tüm eğitimkurumları MEB çatısı altında faaliyet göstermek zorunda. Aksi takdirde, MEB'e bağlı olarak çalışmayan tüm eğitim kurumlarının kapatılması gerekiyor.

TAMAMEN SİLİNECEK

Planın ikinci aşamasında ise, devrim kanununun ilk maddesi uygulamaya konulacakTicari işletmeolarak faaliyet gösteren eğitim kurumları, Tevhid-i Tedrisat Kanunu gerekçe gösterilerek, birer birer kapatılacak. Dershane dışında bir isimle faaliyet gösteren, eğitim kurumları bu kez devrim kanununatakılmış olacak ve kapısına da kilit vurulacak.

TEKKELERİN ÖNÜ AÇILIR MI ENDİŞESİ YAŞANIYOR
Dershanelerin kapatılmasının önüne geçmek için devrim kanunu olan Tevhid-i Tedrisat Kanunu'nda değişiklik yapılması gerekiyor. Anayasa ile birlikte bu kanunda da bir değişiklik yapılması halinde, tarikatların ve azınlıkların okullarının da önü açılacak. Ankara'da bu yönde "gizli bir gündem" maddesi olup olmadığı tartışma konusu oldu. Ancak, bürokratların bu yönde bir çalışmalarının olmadığı öğrenildi. Türkiye'deki tarikatlar, cemaatler, azınlıklar, vakıflar ve derneklere ait medrese, okul, tekke, külliye, yetimhane, sıbyan mektebi gibi bütün eğitim kurumları Tek Parti döneminde Tevhidi Tedrisat Kanunu'nun 1. maddesine dayanılarak kapatılmıştı. Dolayısıyla devrim kanununda yapılacak birdüzenleme, kapatılan okul, tekke ve külliyelere de yeşil ışık yakacak. Ancak bakanlık bürokratlarınındüzenlemenin tekke ve külliyelerin önünü açması nedeniyle endişeli oldukları öğrenildi.

TARAF

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim