Öğretmen Diyarı

Dersane Öğretmenlerinin MEB'e Geçiş Kontenjanı Ne Kadar ?

Dershanedeki öğretmenler, dershaneler özel okul olacağı için kendi okullarında ihtiyaç olacak. Hatta ilave alacaklar. MEB'e geçmek isteyen 5 bini geçemeyecek. 6 yıl sigortalı dershanede çalışanlar sınava alınacak. Özel eğitim kurumuna dönüşmeyip dershane kapatılırsa, kesintili de olsa 6 yıl sigortalı olan MEB'e geçebilecek. Dershaneler 8 ay sigorta yapıyorlardı. Bu da emek sömürüsüydü. Bu sigorta şartını yerine getiren bu kontenjan için müracaat edecek. Bunun 5 bin öğretmeni geçeceğini sanmıyorum.

Bakan Nabi Avcı dershanelerin bir kısmının özel okullara dönüşeceğini hatırlatarak yerelin ya da bölgenin ihtiyacına göre dershaneleri hangi okula çevireceklerini aktarıyoruz açıklanmasında bulundu. Bakan Avcı, "Çocuğunu özel okullara yollayacak velilere 2000 lira ile 3500 lira arasında destek verdiklerini hatırlattı. Maliye Bakanlığına teşviklerin 350 bin öğrenciye çıkması için başvurduk. Teşvik için müracaat eden ailenin gelir durumu, okuyan sayısı ve başarı durumuna göre karar veriyoruz. Özel okulları ve özel okula dönüşümü destekliyoruz." dedi. Avcı; çocuklarının başarısının tamamını dershanelere bağlayan velilere çocuklarının okul öğretmenleri hakkında haksızlık yaptıklarını hatırlattı. Bazı özel okulların, bazı devlet okullarına göre fiziki imkan ve öğretmen bakımından daha iyi olabileceğini ancak devlette de çok başarılı öğretmenlerin görev yaptığını belirten bakan ayrıca şu konulara da değindi.


Dershanedeki öğretmenler, dershaneler özel okul olacağı için kendi okullarında ihtiyaç olacak. Hatta ilave alacaklar. MEB'e geçmek isteyen 5 bini geçemeyecek. 6 yıl sigortalı dershanede çalışanlar sınava alınacak. Özel eğitim kurumuna dönüşmeyip dershane kapatılırsa, kesintili de olsa 6 yıl sigortalı olan MEB'e geçebilecek.


Dershaneler 8 ay sigorta yapıyorlardı. Bu da emek sömürüsüydü. Bu sigorta şartını yerine getiren bu kontenjan için müracaat edecek. Bunun 5 bin öğretmeni geçeceğini sanmıyorum.


Atanamayan öğretmenler ile ilgili CHP'nin vaatleri var. Sınıflarımızın nüfusunun 30'a indirme gayretindeyiz. Hepsini 30'a indirince 117 bin öğretmene ihtiyacımız olacak. 350 bin aday var. İşletme mezunu pedagojik formasyon almış, İspanyolca mezunu kendini öğretmen olacak görüyor. Bunların sayısı 400 bin ihtiyaç 117 bin. Muhalefet bunu nasıl yapacak, hesap ortada.


Fatih Projesi gecikmeli yürüyor 737 bin 800 tablet bilgisayar dağıtıldı. 700 bin tablette alım tamamlandı, dağıtacağız. Fatih Projesi sadece tablet değil, etkileşimli tahta da var. 210 bin dersliğe yerleştirdi. İnternet okullarımızda yaygınlaştırdı. Yüzbinlerce test malzemesi yüklendi. 10 milyon 600 bin tablet alımı ile ilgili ihalemiz var. Bunda yerlilik şartımız var. Yıldan yıla yerlilik artsın diye gayret ediyoruz."

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim