Öğretmen Diyarı

Ders çalışmayı ne zaman bitirmeli?

2015-Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) günler kala adaylar ve aileleri heyecan ve merakla sınav gününü bekliyor. Yalnız olmadığınızı eklemek isterim. Yıllardır, sınavlara hazırlık sürecini yürüten eğitimciler olarak, sizlerle aynı duyguları yaşıyor, aynı heyecanı paylaşıyoruz…


Hayatın içinde var olan bu duyguları yaşamak kadar doğal ne olabilir ki? Aslında burada önemli olan, sürecin ve hazırlıkların hem aileler hem de adaylar tarafından doğru ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi. Peki, sınava az bir süre kala neler yapılabilir ve nelere dikkat etmelisiniz? 

Ders çalışmayı ne zaman bitirmelisiniz?


Ne zaman isterseniz… Genel tavsiyemiz ise sınavdan birkaç gün önce, deneme sınavı yapılarak çalışmaların sonlandırılması yönünde. Son güne sıkıştırılan çalışmaların, mevcut bilgiyi arttırmaya yönelik olumlu bir etkisi olmayacağı bilimsel araştırmalarla ispatlandı. Ancak, aklınıza takılan herhangi bir konu da olursa kitabınızı açıp bakabilirsiniz. Tekrar yapmada sakınca yok ancak son günlerde yeni şeyler öğrenmemeye çalışın.


Beslenme düzenini bozmayın

Alışık olduğunuz beslenme düzenini bozmayın. Dengeli beslenmeye özen göstererek protein, yağ, sebze ve tahıl gruplarını benzer oranlarda tüketin. Bunun dışında doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanmayın. Strese bağlı olarak vücudunuzun her zaman kullandığınız ilaçlara bile reaksiyon verebileceğini asla unutmayın.


Sınav günü mükellef bir kahvaltı olması şart değil ama yeterli bir kahvaltı yapın, ancak kahvaltı alışkanlığınız yok ise mide asit oranını düzenlemek amacı ile mutlaka az da olsa protein içerikli (beyaz peynir, kaşar vb.) gıdalar tüketmeniz yararlı olur. Heyecan, iştahınızı bir miktar kesebilir, buna da hazırlıklı olun.


Sınavdan bir gün önceye dikkat!

İster evinizde, isterseniz dışarıda, kendinizi iyi ve mutlu hissedeceğiniz insanlarla birlikte vakit geçirin. Gurmeliği bir kenara bırakıp, daha önceden yemediğiniz yemekleri tatmayın. Yanınızda götüreceğiniz evrakları ve giyeceğiniz kıyafeti hazırlayın. Keyfinizi kaçırabilecek ya da ekstra kaygıya neden olabilecek insanlardan uzaklaşmak için sosyal medya hesaplarınızı askıya alın, cep telefonlarınızı ise kapalı tutmanızı öneririm.


En çok sorulan sorulardan biri de “ne zaman uyumak lazım?” Çok geç olmamakla birlikte uykunuz geldiğinde yatmanız mantıklı. Heyecandan dolayı uykunuz geç gelebilir, bu çok doğal. Biraz kitap okuyabilir ya da sakinleştiren bitki çaylarından bir fincan tüketebilirsiniz.


Sınav günü, sınav giriş belgenizin çıktısı ile sınav salonlarına alınacaksınız. Ayrıca güncel fotoğrafınızın yer aldığı nüfus cüzdanı, pasaport gibi kimliklerinizde yanınızda olmak zorunda. Fotoğrafını sınav gününe kadar güncellemeyen, son dakikacı adaylar için de nüfus müdürlükleri açık tutulacak. Sınav salonlarına takı, metal ve elektronik cihazlar (telefon, küpe, saat, kolye, bozuk para v.b.) ile alınmayacağınızı hatırlatmak isterim.


Önemli olan yapmak istedikleriniz ve hayalleriniz

Adayları kaygılandıran aslında sınavlar değil, sınanma ve test edilme duygusu. Birey ölçülüp değersiz ya da başarısız ilan edilmekten korkar. YGS türü sıralama sınavları sizin gerçek potansiyelinizi ortaya çıkarabilecek, ölçebilecek bir sınav ya da envanter değil. Kısaca bir zeka testi de değil, bir başarı testi de değil. Hayat başarısı ile sınav başarısı arasındaki tutarsızlıklar da bunun en önemli kanıtı olsa gerek.


Önemli olan bu dünyaya katacaklarınız, yapmak istedikleriniz ve hayalleriniz olacak. Sizi siz yapan her şeyden bahsediyorum ve bilin ki kendinize güvendiğiniz, inandığınız sürece yapmak istedikleriniz için her zaman bir yol bulunacak.


Ve değerli anne babalar…

Bu süreçte çocuklarınızın sizin desteğinize ihtiyaçları olacak. Sizlerin kaygısını da hissediyoruz. Adayları kaygılandıran nasıl sınanma ve ölçülme duygusu ise, sizleri kaygılandıran da yetişkin olmanın vermiş olduğu sorumluluklar ve gelecek endişeleridir aslında.


Endişelenmeyin ve destek olmaya devam edin. Bu gençlerin ne ilk ne de son sınavları olacak, biliyorsunuz. Bırakın gençler sabırlı olmayı, mücadele etmeyi, önceliklerini belirlemeyi ve işleri sıraya koymayı öğrensin. Çocuğunuzun başarısı veya başarısızlığını kendi başarınız veya başarısızlığınızın dışavurumu olarak değerlendirmeyin.


Belki bunu size hissettiremiyor olsa bile o da başarılı olmayı ve iyi bir kariyer için doğru adımlar atmayı en az sizin kadar arzu ediyor.

 

Kaynak: Salim ÜNSAL - Kültür Dershaneleri Rehberlik Genel Koordinatörü

\"Hürriyet\"

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol