Öğretmen Diyarı

Derece Derece Öğretmenlerin YENİ MAAŞLARI

Kamu görevlilerinin mali ve sosyal haklara ilişkin 2014 ve 2015 yıllarını kapsayan 2. dönem toplu sözleşmesinde, Devlet memurlarının 2014 yılı aylıklarına yapılacak zam konusunda memurlar üç farklı grupta değerlendirildi.

 

2014 yılında;

 

**Taban aylıkta tüm memurlar için brüt 175 TL artış olacak. Memur maaşlarına yapılan gerçek zam oranlarını görmek için tıklayınız … 

 

**Aylıklarını ücret ve tazminat göstergesine göre alan memurların ücret gösterge rakamı 2.280 artacak. Taban aylık artışının bu personelin maaşına etki etmemesinin ve emekli kesneğini yükseltecek olmasının da etkisiyle, yüksek maaş alan personelin maaş zammı oranı da düşük seviyelerde kalacak. Üst kademe memur maaşlarına yapılan gerçek zam oranlarını görmek için tıklayınız … 

 

**Öğretmen maaşlarında ise, taban aylık ve eğitim öğretim tazminatı artışı nedeniyle daha yüksek oranda artış gerçekleşecek.

 

ÖĞRETMENLERİN ÖZLÜK HAKLARINDA NELER DEĞİŞTİ?

 

Eğitim Öğretim Tazminatı arttı

 

Öğretmen maaşlarının önemli bir unsuru olan “eğitim öğretim tazminatı”  2014 yılından geçerli olarak artırıldı. Artışın bir bölümü 15 Ocak 2014 tarihinden, bir bölümü de 15 Temmuz 2014 tarihinden geçerli uygulanacak.

 

Buna göre; halen aylık alınan derecelere göre öğretmenlere  “100”, “95” ve “85” olarak ödenen Eğitim öğretim tazminatı oranlarının her birine; 15 Ocak2014 tarihinden geçerli olarak “10,28“ ve 15 Temmuz 2014 tarihinden geçerli olarak da “10,28” rakamları ilave edilecek.

 

Lisansüstü öğrenim gören öğretmenlere ilave ek ders ücreti verilecek

 

Yüksek lisans yapmış olan öğretmenlere fiilen girdikleri dersler için ödenecek ek ders ücreti %5,  doktora yapmış olanlara ise %15 artırımlı ödenecek.

 

Öğretim yılına hazırlık ödeneği arttı

 

2013 yılında 740 TL olarak ödenecek olan “öğretim yılına hazırlık ödeneği” 2014 yılında 850 TL olarak ödenecek.

 

ÖĞRETMEN MAAŞLARINA 2014 YILI İÇİN NE KADAR ZAM YAPILDI?

 

15 Ocak 2014 ve 15 Temmuz 2014 tarihlerinde öğretmenlerin dereceler ve kademler itibariyle alacakları aylık net ücretlerin ne kadar olacağına ilişkin yaptığımız hesaplama sonucunda, memurunyeri.com olarak 2014 yılı için öğretmen maaşlarına yapılan yıllık artış oranlarına da ulaşmış olduk.

\"\"


 

NOT: Yaptığımız hesaplamalarda;

 

**Mevcut aylık maaşlar için, 2013 yılı ikinci 6 ayı için geçerli katsayılar kullanılmıştır.

 

**2014 yılına ilişkin aylık maaşlar için, 2013 yılında halen geçerli olan katsayılar kullanılmış ve taban aylık brüt tutarına 175 TL ilave edilmiştir. Eğitim öğretim tazminatındaki artışlar göz önünde bulundurulmuştur.

 

**Ek ders ödemeleri dikkate alınmamıştır.

 

**Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, “bekar ve çocuksuz” personele göre değerlendirme yapılmıştır.

 

**“Sendika aidatı” ve “toplu sözleşme ikramiyesi”ödemesi dikkate alınmamıştır.

 

**"Gelir Vergisi" oranı %15 uygulanmıştır.

 

**5 yıl ve daha az hizmeti olan memurların 01.10.2008 tarihinden sonra göreve başladıkları varsayılarak sosyal güvenlik kesintileri buna göre hesaplanmıştır.

 

 
Kaynak : Memurunyeri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
huzun 2 yıl önce

doktor, avukat, mühendis, imam vb mesleklerle karşılaştırmalı tablo istiyoruz.

ek ders artık yalan olmuştur. şu an okulumda 44 saat fen 3 öğretmen, 44 saat matematik 3 öğretmen, 42 saat ingilizce 3 öğretmen bulunmaktadır.

Avatar
history 2 yıl önce

ben 9/3 öğretmenim ama 1.810 alıyorum şu an.yukarıda bir de net maaş demişsiniz!!!hep yalan dolan şişirilmiş maaşlar medyada internette...siz de çocuklarınızı bize yollayacaksınız biz de onları eğiteceğiz değil mi!

Avatar
ERKAN 2 yıl önce

75+75 öğretim tazminatını direkt maaşlara ekleyerek hesaplıyorsunuz. Bu tutar brüttür ve öğretmenin kıdem derecesine göre değişiklik gösterir. Yukarıdaki hesaplama biraz abartılmış.

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim