Öğretmen Diyarı

Demir, yeni sınav için ABD modelini inceleyecek

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın üniversiteye girişsisteminde de değişikliğe gidileceğiniaçıklamasının ardından ÖSYM harekete geçti. Bu çerçvede ÖSYM Başkanı Ali Demir, yeni sistemarayışı için beraberindeki heyetle Amerika'ya giderek oradaki üniversiteye giriş sisteminiinceleyecek. Önümüzdeki hafta itibariyle Amerika'da olacak Demir, burada temaslarda bulunarak yeni sınav sistemini şekillendirecekçalışmalar yapacak. Bu çerçevede getirilecek yenisisteminüniversiteye giriş sınavından çok lisedeki notların üniversiteye girişte etkili olacağı biruygulamaya geçilmesi planlanıyor. ÖSYM'nin üniversiteye giriş sistemi kapsamındaki projelerinden biri de, 2015'e kadar elektronik sınav sistemine geçmek.

BİLGİSAYARLA SINAV

Bu sistemde öğrenciler kağıtla sınav yerine bilgisayarda sınava girecek. Sistemle üniversite adaylarırandevu alıp yılda birkaç sınava girebilecek. Açık uçlu sınav sistemi ise üniversiteye girişte henüz uygulanmayacak. Yetkilileraçık uçlu sınav sisteminde adım adım ilerleneceğini açıkladı.

Lise notu önemli

Bir öğrencinin herhangi bir Amerikan üniversitesine kabul edilebilmesinde en büyük etkeni, liseeğitimindeki başarısı oynuyor. Bu çerçevede üniversiteler öğrencilerden lise tahsili boyunca aldığıdersleri ve bunlardan aldığı not ortalamasını istiyor. Üniversite için gereken şartlardan bir tanesi de SAT genel yetenek ve bilgi testinden yeterli puan almaktan geçiyor.

 
\"Yeni

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol