Öğretmen Diyarı

Davutoğlu'ndan, dershane açıklaması

Kararın Gerekçeli Detayları Henüz Ulaşmadı


Koalisyon çalışmaları doğrultusunda bugün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşen Davutoğlu, gazetecilerin AYM'in dershane kararını sorması üzerine, Anayasa Mahkemesinin verdiği kararın gerekçeli detaylarının kendilerine ulaşmadığını, hukuki boşluğa meydan vermemek için, gerekenin ne olacağını tespit edeceklerini belirtti ve "Hukuka saygımız var. AYM'nin kararının gerekçeli izahını göreceğiz. Ancak bu konudaki kararlı tutumumuzda bir değişiklik yok." ifadelerini ekledi.


Dershanelerin Kapatılması Eğitim Hakkını İhlal


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Aksiyon İş Konfederasyonu'na bağlı Pak Eğitim İş Sendikası tarafından kişilerin eğitim haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle dershanelerin kapatılmasının Anayasa Mahkemesi'ne taşınmasının ardından AYM, dershanelerin kapatılmasını iptal etti.


Dershanelere İhtiyaç Azaltılacak


Başbakan Ahmet Davutoğlu, AYM'nin yetkisinin insan hakları alanında olduğunu dile getirdi. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüştüğünü belirten Davutoğlu, eğitim sisteminde gerekli düzenlemelerin yapılacağını, böylece dershanelere olan ihtiyacın azaltılacağını ifade etti.


Eğitim politikalarının ne olacağına karar verecek makamın yürütme erki (siyasi irade) olduğunu ifade eden Davutoğlu, "Bu kararlardan hareketle kimsenin Türkiye'de yürütme erkinin sorumluluğunu tartışmaması gerekir" diye konuştu.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim