Öğretmen Diyarı

Dava Kazanan Müdür Göreve İade Edilir mi?

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı kanun değişikliği ile 13 Mart 2014 tarihinde dört yıllık görev süresi dolan okul ve kurum idarecilerinin görevlerini 2013-2014 ders yılının bitimi itibarıyla başka bir işleme gerek kalmaksızın sona erdirdi.

süreçten sonra bakanlık okul ve kurumlarda görevlendirilecek yöneticilerin belirlenmesi ve görevlendirmenin nasıl yapılacağını açıklayan usul ve esasları belirten yönetmeliği yayınladı. Bu yönetmelik ile 2013-2014 ders yılı sonu itibariyle müdürlük görevi sona eren yöneticiler için bir değerlendirme yapılmış ve 75 puan ve üzeri alan müdürler önceki okullarında ya da durumlarına uygun farklı okullarda dört yıl süreyle görevlendirildi. Bu değerlendirme sonucunda 75 puan altında kalan ve müdürlük görevine devam edemeyen bir çok kişi idare mahkemesine dava açarak haksız bir değerlendirmeye tabi tutulduğunu ve yapılan işlemin iptal edilmesini talep etti. Mahkeme sonucuna göre yürütmeyi durdurma ya da iptal kararı verilen müdürler için ne yapılacağı konusunda da MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü bir yazı yayınlayarak, mahkeme kararının yapılan değerlendirme ile ilgili olduğu ve ilgili kişinin görevine iadesini kapsamadığını belirtmiştir. Bu tür mahkeme kararları yapılan değerlendirmenin iptali ya da yürütmesini durdurduğu için o kişiler yeniden değerlendirilecek ve değerlendirme sonucuna göre işlem yapılacaktır.

 

2013-2014 ders yılının bitmesiyle birlikte müdürlük görevi sona ermiş olanların, idare mahkemesinden aldıkları kararın müdürlüğe iade anlamı taşımadığını gayet iyi bilenler bu durumu manipüle etmek ve sanki bir hukuksuzluk varmış gibi yaygara yaparak algı oluşturma gayretindeler. Bu tür yayın ve yaygara yapanların amacının üzüm yemek olmadığı aşikârdır.

 

kaynak:"www.gazetekamu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim