Öğretmen Diyarı

Danıştay'ın dershane kararı ne anlama geliyor?

Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) dershanelerin kapatılmasını isteyen genelgesinin yürütmesini durdurdu. Valiliklerin genelgeye dayanarak dershane ve kurslara gönderdiği ‘Tabelalarınızı indirin' talimatları artık geçersiz.
Valilikler artık  tabela indiremeyecek

Anayasa Mahkemesi (AYM), dershaneleri kapatan kanunu ‘eşitlik', ‘özel teşebbüs' ve ‘eğitim hakkı' kurallarına aykırı bularak iptal etti ve “Öğrenci ve velilerin örgün eğitim dışında takviye kurs alma hakkı engellenemez” dedi. Ancak özgürlükçü karara rağmen takviye kursların hukuk mücadelesi bitmedi.

MEB ANAYASAYI TANIMADI

MEB, Yüksek Mahkeme'nin özgürlükçü kararını önce yönetmelikle aşmaya çalışmıştı. Dershanelerin adını özel öğretim kurumları yönetmeliğinden çıkaran MEB, bunun yerine yönetmeliğe ‘özel öğretim kursu' tanımı getirdi ve takviye kursların çalışmasını ağır şartlara bağladı. Dershane sahiplerinin “Yönetmelik bizi bağlamıyor, faaliyetlerimize devam edeceğiz” açıklaması üzerine bu kez MEB, valiliklere, eğitime devam eden dershanelerin kapatılması için genelge gönderdi.

DANIŞTAY'DAN MEB’E İKİNCİ HUKUK DERSİ

AYM kararıyla anayasal koruma altına alınan dershaneler “Çalışmamızda engel yok” açıklaması yaparak eylül ayında başlayan yeni eğitim dönemi için öğrenci kaydı almaya başlamıştı. Ancak MEB'in hukuksuz genelgesini dikkate alan birçok valilik dershanelere “Tabelanızı indirin, kapanın” yazısı göndermişti. Pak-Eğitim İş Sendikası, hukuksuz genelgenin iptali için Danıştay'a dava açtı. Açılan davayı jet hızıyla karara bağlayan Danıştay 8. Dairesi, genelgenin yürütmesini durdurdu. Henüz gerekçesi yazılmayan ve medyaya yansıyan kararda genelgenin ‘telafisi güç ve imkânsız zararların meydana getireceği' vurgulandı.

KARAR NE ANLAMA GELİYOR?

Peki, Danıştay'dan çıkan yürütmeyi durdurma kararı ne anlama geliyor? MEB'in genelgesine dayanarak dershane ve kursları basan bürokratlar artık böyle bir hukuksuzluğa kalkışamayacak. Zira artık böyle bir genelge yok.     Genelgenin iptali için dava açan Pak-Eğitim İş Avukatı Mehmet Kasap, “Bu kararla AYM'nin kararını etkisizleştirme hamlesi sonuçsuz kalmış oldu. Genelgenin geçerliliği kalmadı. Bu genelgeye bağlı olarak valiliklerin kapatma işlemleri vardı. Bu işlemler iptal edilecek. Bundan sonra kapatma işlemi yapan valilikler hukuksuzluk yapmış olur, suç işler” tespitinde bulunuyor. 

Kaynak: MeydanGazetesi.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol