Öğretmen Diyarı

Danıştaydan Yada MEB'den Memur Öğretmenlere Bayram Müjdesi Gelir Mi?
 MEMURÖĞRETMENLER 31.08.2012'de yapılan MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliği ile mağdur edilen KPSS ile kazandıkları kamu personeli görevini sürdüren kişilerdir.
Aralarında;memuriyet öncesi MEB Özel Öğretim Kurumlarında öğretmenlik yapmış çoğunluğu asil öğretmen olan asil devlet memurları ve görevleri esnasında öğretmen olmaya hak kazanmış çoğunluğu aday öğretmen olma hakkına sahip kamu personeli vardır.

Bu kamu görevlileri dengesiz branş dağılımına bağlı kontenjan azlığı nedeniyle yüksek öğretmenlik puanlarına rağmen yıllarca atanmayıp en sonunda bitirdikleri lisans ve yüksek lisans bölümleriyle hiçbir ilgileri olmayan, yaşamlarını sürdürebilmek için koşullar gereği yine KPSS ile öğretmenlik dışı memurluk kazanmak zorunda bırakılmışlar sonra da bir nevi "sizin zaten bir işiniz var!" denerek kamuda unutulmuşlardır. Öğretmenlik yapma hakkı bulunan kamu çalışanlarının devletteki memur kadrolarının devletteki MEB öğretmen kadrolarına (anayasal aile birliğinin korunması adına halen çalıştıkları il ve ilçelerde) aktarılmaları bu kişilerin yıllardır uğradığı maddi-manevi mağduriyeti biraz olsun giderecektir.

MEMURÖĞRETMENLERin sadece kendi aralarındaki adil bir ölçüte göre sıralama yapılması gerekli ise: 1)Memuriyet öncesi yaptıkları SSK'lı öğretmen ile öğretici süreleri ve Memuriyet süreleri toplamı 2)Emekliliğe esas toplam hizmet süresi 3)Mezuniyet tarihi önceliği 4)Aslında kamu personeli olmayan ilk atamacılar için gerekli olan KPSS'ye "bir kez daha girin!" ısrarından da yetkililerce vazgeçilmeyecekse sadece memuröğretmenler arasında ilgili branş türünde atama sıralama başvurusu ölçütlerinden birinin uygulanması adalet duygusunu zedelemeyecektir. Devlet, zaten çoğunluğu öğretmenlik vasfı bile taşımayan,"verimsiz sözde ücretli öğretmelerle" aslında 75.000-95.000 civarı mevsimlik çalışanlarla ihtiyacını gidermeye çalışacağına zaten maaş ödediği gerçek mesleği öğretmenlik olan en fazla 5000-6000 devlet memurunu asıl kadrolarına geçirse Milli Eğitim Sistemine ve memuröğretmenlerden boşalacak çoğunluğu Genel İdare Hizmetler GİH sınıfı memur kadrolarının gerçek sahiplerine kalması sonucunda diploma mezuniyet unvanlarına göre biraz olsun verimli istihdamı sağlayabilecektir. 

Kaynak: www.kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ahmet YILMAZ 2 yıl önce

kurumlararası geçişte 2012 öncesi hakları verilmeli memurlara

Avatar
Kurumlararasi ilk atama yeniden gelsin istiyoruz 2 yıl önce

Eģitim Fakültesi mezunuyum. 2010 da memur olarak atandim. Kendi mesleğim olan ögretmenlige kurumlararasi geçiş hakkim vardi derken 2012 de birden bire yönetmelik değişti! Soruyorum size kazanılmış hak kaybedilir mi? Maģduriyetimizin giderilmesini istiyoruz deģerli yetkililerimizden..

Avatar
waho 2 yıl önce

memurun kariyer yapma hakkını engellemekten wazgeçin artık kamu yararını ihlal etmekten derhal we biran önce wazgeçin bütçede olan maliyeye yük getirmeyecek olan memur öğretmenlerin atamasını son sürat gerçekleştirin haksızlık eziyet zulüm son bulsun

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim