Öğretmen Diyarı

Danıştay’dan Millî Eğitim’e  yanıt
 Kurum, müdür ve müdür yardımcılığı sınavlarından İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sorularının çıkarılmasını “Burası Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti” diyerek reddetti.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu sınavlarda bu derslere ait soruları çıkarması, müdür yardımcılığı vemüdür başyardımcılığı görevlendirmelerinde mevcut yöneticilerin yazılı sınava girmeden görevlendirilmesi gibi düzenlemeler Danıştay tarafından iptal edildi. Danıştay gerekçeli kararında, şu görüşlere yer verdi:Ders gibi gerekçe“Burası Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’dir. Eğitimve Öğretim Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda yapılır.

 Türk Milli Eğitim sisteminin temelinde Atatürk ilke ve İnkılapları vardır. Bu nedenle Türk Milli Eğitim sisteminin yönetim kademesinde yer alan müdür yardımcısı ve müdür yardımcılarının da belirtilen esaslar dahilinde eğitim vermesini sağlamak amacıyla Atatürk İlke ve İnkılap tarihi konusunda belirlibir seviyede bir bilgi sahibi olunması gerekir.”Ne anlama geliyor?Kararda Anayasa’nın 42. maddesinde yer alan “eğitim ve öğretim Atatürk İlke ve İnkılapları doğrultusunda yapılır” ifadesine atıfta bulunuldu. Danıştay’ın geçen hafta art arda verdiği kararları, düzenlemeleri Danıştay’a taşıyan Eğitimve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim- İş) Genel Başkanı Veli Demir, şöyle dedi: “Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik’in hukuka aykırı düzenlenen20’ye yakın maddesiyle birlikte15. maddesinde müdür yardımcısı ve müdür başyardımcısı görevlendirmelerinde yapılacak  yazılı sınavın, sınavkonuları arasında müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı görevlendirmelerinde mevcut yöneticilerin yazılı sınava girmeden görevlendirilmesi imkanı kalmamıştır.

Kurucu müdürler ve mevcut okul müdürlerine ilave 8 puan verilmeyecektir. Atatürk ilke ve İnkılaplarının sınav konuları arasında yer almaması nedeniyle iptal edilen yönetmelik ve kılavuz hükmü konusunda ise mahkeme kararında sınavın iptaline yönelik bir hüküm bulunmamaktadır. Yapılmış ve açıklanmış olan sınav sonuçlarına etkili olup bu sınavların iptal edilip edilmeyeceği konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nın nasıl bir uygulama yapacağını beklemek gerekecektir. Ancak burada Milli Eğitim Bakanlığı’nın bugüne kadar hiçbir yönetmelik hükmünün mahkeme kararı ile iptal edilmesinden sonra geriye dönük olarak bunlara bağlı tesis ettiği işlemleri iptal ettiğininde görülmediğini belirtmek gerekir. Konuya ilişkin son olarak belirtmek gerekir ki Atatürk’ü mevzuatta silmeye yönelik,  laik ve çağdaş eğitime aykırı olan her türlüdüzenlemeye sendikamızca dava açma kararlılığı istisnasız her koşulda süregelmektedir.


Kaynak: www.yenicaggazetesi.com.tr


Anahtar Kelimeler:
DanıştayMilli Eğitim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim