Öğretmen Diyarı

Danıştay kararına direnen bürokratlara suç duyurusu

Eğitimciler, Danıştay'ın 8 bin okul müdürünün göreve dönmesiyle ilgili kararına uymayan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.
Eğitimciler, Danıştay'ın 8 bin okul müdürünün göreve dönmesiyle ilgili kararına uymayan Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yönetici değerlendirmesi yapılarak 70 puanın altında bırakılan 7 bin müdür, hakkını aramak ve görevine dönmek için konuyu yargıya taşıdı. Davalardan bazıları idare mahkemelerince reddedildi. Bunun üzerine yöneticiler ret kararını Danıştay'da temyiz etti. Danıştay 2. Dairesi, temyiz gerekçelerini haklı buldu ve kararı bozarak mağdur yöneticilere ‘görevlerine iade'nin yolunu açtı. Türk Eğitim-Sen Elazığ ve Balıkesir Şubesi üyeleri, il yöneticilerinin Danıştay'ın kararını görmezden geldiklerini belirtti ve haklarında suç duyusunda bulundu.

Türk Eğitim-Sen Elazığ Şube Başkanı Talat Efe, görevden alınan okul müdürlerinin mağduriyetlerinin giderilmesi için yargıya başvurduklarını ve esastan davaları kazandıklarını belirtti. Türk Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi üyeleri de okul müdürlerinin görevlendirmesiyle ilgili iptal kararını uygulamayan Balıkesir Valisi Mustafa Yaman ve Milli Eğitim İl Müdürü Yusuf Cengiz hakkında suç duyurusunda bulundu. Türk Eğitim-Sen Balıkesir 1 No'lu Şube Başkanı Yılmaz Kuran, hukukun hiçe sayıldığı bir ortamda sürekli kaos oluşacağını kaydetti.

 

Kaynak: Zaman

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol