Öğretmen Diyarı

CUMHURBAŞKANI BAKAN AVCININ BULUNDUĞU TOPLANTIDA EĞİTİM SİSTEMİMİZ SORUNLU DEDİ
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımıyla Haliç Kongre Merkezi´nde düzenlenen "Uluslararası Erken Çocukluk Eğitim Kongresi"nin kapanış törenine katılan Erdoğan, eğitim sisteminde köklü değişikliklerin gerekliliğine işaret etti.


BAKAN AVCIYA DERSHANE TEŞEKKÜRÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllardır kanayan bir yara olan dershane meselesine el attıklarını anlatarak, şöyle devam etti: "Sonrasında başımıza gelmeyen kalmadı. Bu konuda ben Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyorum çünkü o da bu mücadeleyi kararlı bir şekilde verdi. Yoksa bu mücadelenin başlangıcı Sayın Avcı´nın dönemi değildir daha onun geçmişi var ama o dönemlerde söylememize rağmen bu adım atılamadı. Daha önce de eğitimle ilgili attığımız adımlarda imam hatip düşmanlığı gibi, kat sayı adaletsizliği gibi engellerle karşı karşıya kalmıştık. Eğitimi öğrenci formatlama veya adam devşirme aracı olarak gören zihniyetlere karşı yürüttüğümüz mücadele, gerçekten çok zorlu geçti. Bugün eğitimde köklü bir değişim için çok daha uygun bir zemine ve şartlara sahip olduğumuza inanıyorum."

DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE BÖYLE ARIZI BİR EĞİTİM SİSTEMİ YOK

Değerler eğitiminin eğitim sisteminin merkezine yerleştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü bu konuda alarm zillerinin çaldığını duyabiliyoruz. Gençlerimiz anasınıfından, üniversite eğitiminin sonuna kadar, 17-18 yıllık bir eğitim sürecinden geçiyor. Bu uzun dönemin sonunda gençlerimiz diline, tarihine, ecdadına, kültür ve medeniyetine yabancı bir şekilde hayata atılıyorsa, burada çok ciddi bir sorun var demektir. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir eğitim sisteminde böyle bir arızi durumun bulunduğunu sanmıyorum. Bu konuda çocuklarımızı, gençlerimizi suçlamayacağız. Dönüp, kendimizi sorgulayacağız ve hakikati böyle bulacağız. Elbette ilim Çin´de de olsa, Amerika´da da olsa gidip alacağız ama bunu yaparken kendi özümüzden kopmayacağız"diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerlilik ve milliliğin, her konuda olduğu gibi eğitimde de temel ilke olması gerektiğini ifade ederek, gelecek dönemin, bu konuda gereken adımların hep birlikte atılacağı farklı bir dönem olacağını kaydetti.
 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol