Öğretmen Diyarı

Çoktan seçmeli testler, öğrencileri robatlaştırıyor
Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi  Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, "Amerika'da 10 yıl boyunca yapılan  araştırmaların, çoktan seçmeli testlerin öğrencileri robotlaştırdığı, onlarda  öğrenme isteği bırakmadığını ve yalnızlığa sürüklediğini ortaya çıkarmıştır"  dedi. 
 
Güneş,  son yıllarda çoğu gelişmiş  ülkede olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığının da çoktan seçmeli sınav yerine yeni  bir sistem üzerinde çalışması gerektiğini söyledi. 
 
Kolay uygulandığı gerekçesiyle testlerden bir türlü vazgeçilemediğini  belirten Güneş, "Oysa yeni öğretim programlarında çoktan seçmeli testler yerine  etkinliklere ağırlık verilmektedir. Bu testlerin bilimsel yönden zayıf olduğu,  öğrencilerin dil ve zihinsel becerilerini geliştirmede yetersiz kaldığı, konuşma  ve yazma becerilerini değerlendiremediği gibi hususlar sık sık vurgulanmaktadır"  diye konuştu. 
 
Güneş, çoktan seçmeli testlerde kalıp soruların ve cevapların dışına  çıkılamamasının öğrencinin beynini etkili ve verimli kullanmasını, mantıklı  çözümler üretmesini ve düşünmesini engellediğini belirterek, bu durumun ulusların  bilimsel yaratıcılığını da tehdit ettiğini ifade etti. 
 
"Tek doğruya odaklanma" 
Sürekli test çözen öğrencinin kendisini doğru cevabı bulmaya  şartlandırdığını ve tek doğru cevaba odaklanmasının zamanla alışkanlık  oluşturduğuna işaret eden Prof. Dr. Güneş, şunları kaydetti:  "Amerika'da 10 yıl boyunca yapılan araştırmalar, çoktan seçmeli  testlerin öğrencileri robotlaştırdığı, onlarda öğrenme isteği bırakmadığı ve  yalnızlığa sürüklediğini ortaya çıkarmıştır. Çoktan seçmeli testlerin konuşma ve  iletişim becerilerini olumsuz etkilediği, öğrencilerin aile, arkadaş ve  öğretmenleriyle rahat iletişim kuramadıkları, kendilerini iyi ifade edemedikleri  saptanmıştır. Bu testler, öğrencinin günlük hayatındaki olaylarda da sürekli tek  doğru cevap aramasına, her şeyin tek doğru cevabının olduğunu düşünmesine neden  olmaktadır. Aynı zamanda zengin ve esnek düşünmesini, günlük yaşamını ve sorun  çözme becerilerini etkilemektedir." 
 
Güneş, okul ve dershanelerde çoktan seçmeli testlerden vazgeçilmeli  gerektiğini ifade ederek, "Sınavlarda açık uçlu, kısa cevaplı, tahmin ve çıkarım  ağırlıklı, dil ve zihin becerileri geliştirici sorulara yer verilmelidir. Böylece  düşünme, anlama, sorgulama, araştırma ve sorun çözme becerilerini geliştiren,  geleceğine yön veren bireyler yetiştirilmelidir" diye konuştu. 
 eğitim.milliyet.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim