Öğretmen Diyarı

Çok fazla övgünün, öğrencilere faydası yok

Öğrencileri gayretlendirmek için "bol keseden övgüler" yağdıran öğretmenlerin, tam tersine öğrencilerin başarılı olma ihtimallerini düşürdüğü bildirildi.

BBC'nin haberine göre, eğitim vakfı Sutton Trust için yapılan araştırmada, öğretmenlerin sınıfta kullandığı stratejilerin büyük bölümünün gerçekten işe yaradığına ilişkin bir kanıta rastlanmazken, çokça övgünün de "düşük beklentiler mesajı iletebileceği" görüldü.

Durham Üniversitesi'nden profesör Robert Coe tarafından yapılan, "What Makes Great Teaching" başlıklı araştırma çerçevesinde, sınıfta neyin işe yaradığına ilişkin olarak yapılan 200'den fazla çalışmadan yararlanıldığı belirtildi.

-Öğretim mitleri-

Araştırma, öğretmenlerin beklenenden daha az başarı gösteren öğrencileri överek, üzerlerinde negatif bir etki bırakabileceklerini gösterdi.

Başarısızlığın sempatiyle karşılanması halinde öğrencilerin bu durumu, beklenenden az başarı göstermeyi, onaylanmakla bağdaştırabilecekleri uyarısında bulunuldu. Öte yandan, "öfkeyle karşılanan" öğrencilerin, başarısızlıkla ilgili olumlu bir ilişkilendirme yapmadıkları kaydedildi.

Yine araştırmada, öğrencileri yeteneklerine göre farklı sıralara yerleştirmenin, "öğrenme sonucu açısından çok az bir fark yarattığı" gözlendi.

Araştırma, öğrencilerin başarısını artırmakla bağlantılı iki temel faktörün, "öğretim kalitesi" ve "öğretmenin konuya hakimiyeti" olduğunu ortaya koydu.

\"Anadolu
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim