Öğretmen Diyarı

“Çok fazla konu eksiğimiz var, bizi YGS’ye almayın”

YGS, 13 Mart 'ta yapılacak. Cizre Lisesi son sınıf öğrencisi Gülbahar, önümüzdeki ay yapılacak sınavın eşit koşullarda yapılmadığına dikkat çekiyor.
Sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar nedeniyle en büyük darbeyi eğitim alıyor. Bu bölgelerdeki öğrenciler telafi programına dahil edilseler de sınava yeteri kadar hazırlanamadığını belirten Cizre Lisesi öğrencisi Gülbahar ” çok fazla konu eksiğimiz var, bu sene YGS’ye girmek istemiyorum” diyor.


Cizre Lisesi 11. sınıf öğrencisi olan Gülbahar’ın en büyük hayali gazetecilik okumak. Lise son sınıf öğrencisi Zeynep ise hukuk okuyup avukat olmak istiyor.  FOTO: RADİKAL
Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre ve Sur’da öğrencilerin eğitim hayatı yasak ve çatışmalardan olumsuz etkilendi. Cizre ve Sur’da yaşayan birçok YGS öğrencisi 13 Mart’ta yapılacak olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) katılmak için farklı şehirlere taşındı. Sınava yeteri kadar hazırlanamadıklarını söyleyen öğrenciler, “Yasaklardan dolayı eğitime ara verildi. Böyle bir ortamda derslere hazırlanmak çok zor geliyordu. Biz de sınava hazırlanmak için akrabalarımızın yanına taşındık. Ancak çok fazla konu eksiğimiz var. Dolayısıyla sınavda istediğimiz başarıyı elde edemeyeceğiz. YGS sınavına girmek istemiyoruz” diyor.

Radikal’den Hacı Bişkin’in haberine göre; Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde devam eden sokağa çıkma yasağından dolayı Gülbahar ve Zeynep Atabey adlı kardeşler eğitim hayatlarına devam edebilmek için Mardin’e taşınmak zorunda kaldı. Cizre Lisesi 11. sınıf öğrencisi olan Gülbahar’ın en büyük hayali gazetecilik okumak. Lise son sınıf öğrencisi Zeynep ise hukuk okuyup avukat olmak istiyor. Ancak her iki kardeş de yeteri kadar sınava hazırlanmadığı için sınava girmek istemiyor.

“KORKUDAN OKULU BIRAKMAYI DÜŞÜNDÜM”

Sınava hazırlanmak için Mardin’e taşındıklarını, ancak ailelerinin hâlâ Cizre’de olduğunu söyleyen Cizre Lisesi öğrencisi Gülbahar Atabey, “Yasaktan önce okula korku içerisinde gidiyordum. Öğretmenlerimiz ders anlatırken dışarıda çatışmalar oluyordu. Silah seslerinden dolayı derslere odaklanmak mümkün değildi. Tek başıma gitmekten korkuyordum. Başımıza bir şey gelmemesi için ders çıkışı arkadaşlarımla beraber eve gidiyorduk. Bir gün arkadaşımla beraber okula giderken silah seslerinden dolayı korkan arkadaşım sokağın ortasında bayıldı. Arkadaşımı evine götürdükten sonra okula gitmedim. O gün çok korktuğum için aileme okulu bırakacağımı söyledim. Mardin’de üniversite okuyan ablam okulu bırakmama izin vermedi. Cizre’de sokağa çıkma yasağı ilan edildikten sonra okula ara verildi. Tam bir ay boyunca okula gidemedim. Yasağın 32. günü ablam Zeynep’le beraber Mardin’e taşındık. Burada bir okula kayıt olduktan sonra derslerimize odaklanmaya çalıştık. Ancak ailem hâlâ Cizre’de olduğu için derslere odaklanamıyorum. Önümüzdeki ay YGS sınavı yapılacak. Böyle bir ortamda sınavda istediğim başarıyı elde edeceğimi zannetmiyorum” diyor.

“SINAVIN EŞİT KOŞULLARDA YAPILMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Kardeşi Gülbahar ile birlikte Mardin’de sınava hazırlandığını söyleyen lise son sınıf öğrencisi Zeynep ise yaşadıklarını: “Cizre’de yaşananlardan dolayı bir dönem okula gidemedik. Çatışmalardan dolayı son bir iki yıldır zaten derslerimize yeterince odaklanamıyorduk. Tüm bu olumsuzluğa rağmen yaşıtımız olan arkadaşlarımızla beraber aynı sınavlara gireceğiz. Bu sınavın eşit koşullarda yapılmadığını düşünüyoruz. Bu eşitsizlik ortadan kaldırılmalı. Cizre’de hâlâ YGS’ye kayıt yapamayan arkadaşlarımız var. Onların durumu bizimkinden daha kötü. Ben hukuk okuyup avukat olmak istiyorum. Ancak çok fazla konu eksiğim olduğu için hukuk kazanacağımı düşünmüyorum. Dolayısıyla bu sene YGS’ye girmek istemiyorum” sözleriyle aktarıyor.

 

Kaynak: Radikal

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim