Öğretmen Diyarı

Çocuklarda otokontrol için 'zilsiz eğitim'
 Milli Eğitim Bakanlığı’nın “Zihinlerde Eğitim, Bireylerde Özdenetim” projesi kapsamında Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi tarafından hayata geçirilen zilsiz eğitim projesine Efeler Ekrem Çiftçi İlkokulu da katıldı.

Konuyla ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Zihinlerde Eğitim, Bireylerde Özdenetim projesi ile eğitimin istemekle başlaması gerekliliğini öğretmen ve öğrencilere benimsetmek, zil uyaranı olmadan ders giriş çıkış yapmaları sağlanarak öğrencilere sorumluluk, zaman yönetimi, otokontrol ve öz disiplin bilinci kazandırmak amaçlanmaktadır. Ayrıca proje ile okul çevresinde yoğun bir şekilde yaşanan gürültü kirliliğinin de bu anlamda önemli bir ölçüde azaltılması hedeflenmiştir. Yapılan araştırmalarda British Columbia Üniversitesi’nde Adele Diamon’un yaptığı bir araştırmada; Hem okul hem de iş hayatında otokontrolün başarıya katkısının IQ ‘dan çok daha önemli olduğu sonucuna varıldı. Yine Stanford Üniversitesinde Prof Dr. Walter Mischel yaptığı bir araştırmada; Bir grup öğrenciyi bir odaya alıyor ve masanın üzerine lokum bırakıyor. Öğrencilere lokumu yiyebileceklerini ancak yemezlerse daha iyi olacağını ve döndüğünde bir lokum daha vereceğini ifade ediyor.

Araştırmacı odaya döndüğünde öğrencilerin yüzde 70’inin kendilerini kontrol edemeyerek lokumları yediğini görüyor. Yıllar sonra araştırmacı öğrencileri buluyor ve lokumu yemeyenlerin yiyenlere göre okul başarılarının daha yüksek olduğunu, iyi okullarda okuduklarını, iyi üniversitelere gittiklerini ve iyi para kazandıklarını tespit ediyor. İşte bu ve diğer birçok araştırmaların ışığında otokontrolü gelişmiş başarılı bireyler yetiştirebilmek çabası içerisinde zilsiz eğitim projesinin uygulanması ile daha başarılı, sorumluk sahibi nesillerin yetişmesi hedeflenmektedir” denildi.

Kaynak: İHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim