Öğretmen Diyarı

Çocuklar, Yaşına Uygun Kitaplar Okumalı

Uzmanlar, çocuklardaki okuma alışkanlığının geliştirilmesinde yaş seviyesine uygun olmayan kitapların olumsuz yönde etkileri olduğu ve okumaya karşı engel geliştirdiği belirtildi.

Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu (YAYFED) Başkanı Bayram Murat, çocukların kitaplarla arkadaş olmalarının sağlanması ve kitap alınırken tavsiye edilen ürünlerin tercih edilmesini istedi. Çocukların, yaşlarına uygun kitaplar ile okumaya alıştırılmaları ve bu sürecin pekiştirilerek devam ettirilmesi gerektiğini belirten Murat, okuma alışkanlığının törpülenmesine neden olabilecek yanlış tercihlere dikkat çekti.

Murat, "Kitap okuma alışkanlığının temeli kitapla arkadaş olmakla başlar. Çocukların seviyelerine uygun olmayan kitaplar çocuk-kitap ilişkisini olumsuz etkiler. Çünkü kitap ve çocuk ortak bir dil konuşamazlar. Bu nedenle kitap alırken çok dikkatli olmalı hatta bir rehber eşliğinde veya tavsiye üzerine alınmalı." dedi.

Yanlış kitap yönlendirmesinin çocuklarda okumayı engel haline getirebileceği uyarısında bulunan Murat, kitap fuarlarının bu anlamda önemli bir açığı kapattığını dile getirdi.

'ABD VE AVRUPA DURAĞAN, TÜRKİYE HAREKETLİ'

Okuma alışkanlıkları konusunda yapılan bütün eleştirilere rağmen, kitap satış rakamları itibariyle ilginç bilgiler bulunduğunu belirten Murat, geliştirilen projelerin bu anlamda önemli katkısı olduğunun altını çizdi. ABD ve Avrupa'da kitap satış oranları durağan kalırken Türkiye'de bu istatistiklerin arttığını belirten Murat, "2011 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) adrese dayalı nüfus sistemi sonuçları verilerine göre 6 ve daha yukarısı yaştaki nüfusta 553 bin 704 erkek ve 2 milyon 617 bin 566 kadın okuma yazma bilmemektedir. 2009 yılında 100 erkekten 3'ü okuma yazma bilmezken 2011 yılında 100 erkekten 2'si okuma yazma bilmemektedir. 2013 bu rakam %1 in altına inmesi tahmin edilmek 2009 yılında 100 kadından 12'si okuma yazma bilmezken 2011 yılında 100 kadından 8'i okuma yazma bilmemektedir. 2013' te bu rakamın ise % 5 civarında olmasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.

EN FAZLA ÖYKÜ OKUNUYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yaptığı bir araştırmaya göre ise ilginç bilgi ve tespitleri ortaya çıktı. Buna göre Türkiye geneli Okuma Eğilim Araştırması'na göre, bir yıl içinde ortalama okunan kitap adedinin 5 olduğu ve en fazla eğitim içerikli kitapların tercih edildiği belirlendi. Araştırmaya göre 'Evinizde ders kitabı dışında sahip olduğunuz kitap sayısı nedir?' sorusunun cevabı olarak ortalama 28 adet olarak belirtilmiş. Okunan kitapların teması ise ağırlıklı olarak tarihi konuları içeriyor. Tür konusunda ise en çok öykü öne çıkıyor.

Başka bir araştırma şirketinin verilere göre de kadınların erkeklere oranla daha fazla kitap okudukları ortaya çıktı. Bun göre 2012 yılının Aralık ayı verilerine göre satın alma itibariyle kadınların oranı yüzde 53.4 iken erkekler yüzde 46.6'da kaldı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim