Öğretmen Diyarı

Çocuklar okulda fast food yerine çorba içip etli yemek yiyecek

PINAR ÇELİK NACAR


Devlet okullarındaki kantinlerde hazır gıda ve fast food yiyerek karınlarını doyuran ilk ve ortaokul öğrencilerinin beslenmesi için Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF) yeni bir proje geliştirdi. Federasyon Başkanı Sedat Zincirkıran, yaklaşık 2.5 yıldır üzerinde çalıştıkları ve hükümetle de paylaştıkları projeyi SABAH'a açıkladı.


PREFABRİK OLABİLİR


Yemekhanesi olmayan devlet okullarında çocukların mecburen kantinlerdeki fast food tarzı gıdalarla beslenmek zorunda kaldıklarını belirten Zincirkıran, "Sağlam bir altyapıyla başlatmak ve Türkiye geneline yaymak istediğimiz projede her devlet okuluna bir yemekhane alanı kurulması ve buraya bizim aracılığımızla öğün yemeği taşımak istiyoruz" dedi. Okulun uygun olan bölümüne prefabrik bir yemek alanı hazırlanmasının yeterli olduğunu ifade eden Zincirkıran, "Yemeklerin üretiminden soğuk zincire, gıda mühendislerinin denetiminden, hangi ilde çocukların neye ihtiyacı olduğuna bağlı düzenlenecek yemek programına kadar topyekün bir proje bu" diye konuştu. 

4.500 SANAYİCİ HAZIR


Projeyi hükümet kanadına da sunduklarını dile getiren Zincirkıran, konunun çok olumlu karşılandığını, eksiklerin belirlenip ortaya konması için çalıştıklarını söyledi. Zincirkıran, "Kantinlere karşı değiliz ama yemek bizim uzmanlığımız. Çocukların ne şekilde hangi gıdalarla beslenmesi gerektiğini biliyoruz. Yıllardır işimiz insanları doğru besleyecek yemek üretimi yapmak. Ve buna en çok ihtiyaç duyan da ilkokul çağındaki çocuklar. Bünyemizde 4 bin 500 yemek şirketi var. Ben başkan olarak bunun sorumluluğunu almaya hazırım" ifadelerini kullandı.


RUSYA FABRİKA KURDURDU


Rusya'da Putin'in sırf öğrencilere yemek üreten Concorde adında bir üretim tesisi kurdurduğunu dile getiren Zincirkıran, "İşi bilen ekiplerle yapılmayacak iş değil. ABD ve Avrupa'da bu konuya çok önem veriliyor. İngiltere'de beslenmeyle ilgili yapılan eleştiriler hükümeti ciddi sarstı. Başka ülkeler bunu yapabiliyorsa biz de yaparız" diye konuştu. Zincirkıran, en ufak bir hatayı bile kabul etmeyecek sistemin zarar görmemesi için çok sıkı bir denetim gerektiğinin altını çizdi.

Sabah
 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim