Öğretmen Diyarı

Çocuklar okula kaç yaşında başlamalıdır ?

Yeni müfredat değişikliğinden sonra çocukların okula başlama yaşı 5 veya 6 yaşına kadar düştü. Bir eğitimci olarak küçük yaşta okula başlamanın yanlış olduğunu düşünüyorum. Sınıf bilgilerinin öğrencilere öğretip kavratırken öğretmenler ve öğrenciler zorlanıyor.
Çocuğun okula başlamak için yeterli olması gelişmişliğine bağlıdır. 66 ayını doldurmuş çocuklar ilkokula başlamak zorunda kalmıştır. Peki çocukların okula başlama yaşı kaç olmalı? Çocukların okula başlamak için 72 ayı tamamlamış olmaları gerekmektedir. Ancak 66 aylık çocuklar tam olarak gelişemediklerinden okul başarısızlığı ve isteksizlik baş gösterecektir.

72 ayını doldurmamış çocuklar için okul hayatı sakıncalıdır. Mümkünse 72 aydan önce çocukların okula başlamaması gerekmektedir. Bu durum çocuğun bütün hayatını etkileyebilecek bir travmaya dönüşebilir.

Öğrenciler okula alışmakta, tuvaletin yerini bile bulmakta zorlanıyorlar, kalem tutmakta zorlanıyorlar küçük kas gelişimleri henüz resim yapabilecek düzeydeyken biz okuma yazma öğretiyoruz çünkü. Onlar çok küçük ve biz de belli bir müfredatı öğretmek zorundayız, onlar da zor durumda biz de. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim