Öğretmen Diyarı

Çocuklar dijital medyayı öğretmenlerinden daha iyi kullanıyor

 

 


 

İlkokul çağındaki çocukların dijital medyaya olan merakı matematikçilerin ilgisini çekiyor.

Çocukların çoklu dokunmatik masaya ilgi duyması, dokunması ve etrafında dönmesini ve hararetli bir şekilde aralarında özelliklerini konuşmasını bir şans olarak değerlendiren matematik alanındaki pedagoglar, bunu matematik dersini daha iyi öğretme konusunda bir şans olarak görüyor.


Bu pedagoglardan biri de Silke Ladel. Ladel, tablet ve akıllı tahtanın ilkokul çağındaki çocukların matematiği daha iyi anlayabilmesi için nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor.


İlkokullardaki matematik dersine dijital medyanın entegre edilmesi konusunda Almanya’da pek çalışma olmadığı için Ladel ve ekibi bu konuda öncü olarak görülüyor.


Öğretmenliğe yeni başlamış eğitimcilerle birlikte çoklu dokunmatik masa için öğretme ve öğrenme yazılımı geliştiren uzman, elde ettikleri sonuçlarla ilkokul çocuklarını teste tabi tutmayı amaçlıyor.


İlkokul çocuklarının öğretmen ve üniversite öğrencilerine nazaran dijital medya araçlarına dokunma korkusu yaşamadıklarına dikkat çeken Ladel, dijital medyayı hayatlarının doğal bir parçası olarak gören çocukların bu özelliğini dikkate alarak matematik dersi programlarının geliştirilebileceğini söylüyor.


Bu gibi çalışmalarda Almanya’nın uluslararası kıyaslamada çok geriden geldiğini dile getiren uzman, “Bugün teknik olarak çok şey mümkün. Ancak ilkokullar bu açıdan iyi donanıma sahip olsalar bile öğretmenlerin bu araçları pedagojik olarak mantıklı bir şekilde nasıl kullanabilecekleri sorusu halen güncelliğini koruyor” diyor.


Öğretmenlerin bu konuda yalnız bırakılmasından yakınan araştırmacı, “Bu belirsizliği ancak neyin uygun olduğunu araştırarak aşabiliriz. Bunun için yazılımlar geliştirmeli ve öğretmenleri eğitmeliyiz” şeklinde konuşuyor.


Öğrenciler ise bu konuda öğretmenlerden çok ileride. Dijital medya ile öğrenme konusunda ekstra bir eğitime ihtiyaç duymayan öğrenciler için hazırlanan programlar da işe yaramış. Bu programı geliştirenler arasında yer alan üniversite öğrencisi Pascal Kihm, “Yeni medya araçlarına bu derece sezgisel ve hayatlarının doğal bir parçası gibi yaklaşabilmeleri çok etkileyici” diyor.


Öğretmen adayı, çocukların özellikle çoklu dokunmatik masa başında olduklarında birlikte çalışma ve bilgi alışveriş konusunda çok iyi sonuçlar verdiğini söylüyor.


SULTAN ARSLAN SEMİZ / BERLİN


FOTO: IRIS MAURER

 

Kaynak: zaman-online.de

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim