Öğretmen Diyarı

Çocuklar artık okuma-yazmadan önce ‘barış’ı öğrenecek!
Yakın Doğu ve Athabasca Üniversitesi ortaklığında hayata geçirilen “Barış Eğitimi” projesiyle çocuklar mobil oyunla ‘barış’ı öğrenecekler.

Yakın Doğu Üniversitesi Center of Excellence’a (Mükemmeliyet Merkezi) bağlı Toplumsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi ile Kanadalı Athabasca Üniversitesi, “Barış Eğitimi” projesi kapsamında işbirliği başlattı.

Barış Eğitimi” projesi  ile “barış eğitimi” ve beraberinde “değerler eğitimi”, okulöncesi çağdaki çocuklara mobil öğrenme ve oyunlaştırma yoluyla kazandırılacak. Pilot uygulama bu ay Yakın Doğu Koleji’ne bağlı okul öncesi sınıflarda başlayacak ve sekiz hafta süreyle devam edecek.

” ENGELLİ DUYARLILIĞI DA İŞLENİYOR”

Proje hakkında bilgi veren Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nden Doç. Dr. Zehra Altınay, “Global bireyler yetiştirmek amacıyla yola çıktık. Bu doğrultuda; “kendiyle barışık olma”, “çevreyle barışık olma”, “insan sevgisi” ve “hayvan sevgisi” olmak üzere dört ana temayı bilgisayar üzerinde geliştirdiğimiz oyun içerisine yerleştirdik. Farklı din, dil ve ırklara yer verilen mobil oyunumuzda engelli duyarlılığını da işliyoruz.” dedi.
Barış değerini eğitime entegre ederek önemli bir örnek oluşturduklarına dikkat çeken Doç. Dr. Zehra Altınay, projenin şimdiden Türkiye’den ve farklı ülkelerden ilgi gördüğünü ifade etti.

“BARIŞSIZ SÜREÇLERE ÇÖZÜM OLACAK ÖNEMLİ BİR ADIM”

Barışın özellikle çocuklukta kazanılan bir değer ve algı olduğuna dikkat çeken Yakın Doğu Üniversitesi Centre of Excellence başkanı Prof. Dr. Nedime Serakıncı ise, “Barış gibi önemli bir konuda, Athabasca Üniversitesi ile yaptığımız işbirliğinin günümüzde yaşanan “barışsız” süreçlere bir çözüm sunmak minvalinde büyük ve önemli bir adım olduğuna inanıyoruz. Çocuklukta kazandırılan barış değerinin önemli olduğuna inanıyor ve bu eğitimi eğitim sürecinin bir parçası haline getirecek bir model üzerinde çalışıyoruz” dedi.

 

Kaynak: www.sozcu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol