Öğretmen Diyarı

ÇOCUKLAR 23 NİSAN’DA ANITKABİR’DE RESİM YAPACAK, AZİZ SANCAR'A VERECEK
 -23 Nisan’da çocuklar Anıtkabir’de İngiliz Ressam Ned Pamphilon ile birlikte resim yapacak. Oluşturulan eser Nobel Ödülü alan Aziz Sancar’a hediye edilecek. 
ANKARA (ANKA)- 23 Nisan’da çocuklar Anıtkabir’de İngiliz Ressam Ned Pamphilon ile birlikte resim yapacak. Oluşturulan eser Nobel Ödülü alan Aziz Sancar’a hediye edilecek. Anıtkabir Komutanlığı ve İngiliz Ressam Ned Pamphilon,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda tüm çocukları Anıtkabir’e davet etti. Küçük Ressamlar Anıtkabir’de etkinliğinin bu yıl ikincisi düzenlenecek. Etkinliğe katılacak çocuklar İngiliz Ressam Ned Pamphilon ile birlikte “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” ana konsepti ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Geometri kitabından esinlenilerek oluşturulan “bilimsel” sanat eserinin üzerinde çalışacaklar. Çocuklar oluşturulan orijinal sanat eserini, 19 Mayıs 2016’da düzenlenecek törenle Prof. Dr. Aziz Sancar’a hediye edecek.

-“ESERDE GEOMETRİK ŞEKİLLER KULLANILACAK”-

Eserin çalışmasında Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” sözü ana konsepti oluşturacak. Eserde ayrıca, 2015 Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın DNA sarmalı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı Geometri Kitabı’ndan esinlenerek geometrik şekiller kullanılacak. 23 Nisan Cumartesi günü 12.30’da Anıtkabir’de başlayacak etkinlikte 2-7 yaş grubu çocuklar, kendileri için özel olarak 14mx2m ebatlarındaki tuval üzerinde hazırlanan harfler etrafına rengarenk el izlerini bırakacaklar, daha sonra tuvali devralan 8-14 yaş arasındaki çocuklar, dünyanın önemli bilimsel mesajlarından birisini “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” sözünü Ned Pamphilon ile birlikte kalpler içinde boyayacaklar. Yaklaşık bin çocuğun katılmasının beklendiği etkinlik, “bilimsel” sanat eserinin ve bu eserin ortasında yer alan 2mx2m ebatlarındaki tablonun tamamlanması ile son bulacak.

-“SANCAR’IN ÖDÜLÜNÜ ATATÜRK’E HEDİYE ETMESİNE ŞAŞIRMADIM”-

Ressam Pamphilon etkinlik öncesi gerçekleştirdiği açıklamada, “Mustafa Kemal Atatürk’ün ve arkadaşlarının büyük fedakarlıklarla kurduğu Cumhuriyet’in yetiştirdiği ve çalışmalarını global bilim alanında sürdüren Prof. Dr. Aziz Sancar’ın 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülmesine ve bu ödülü Türkiye Cumhuriyeti adına Mustafa Kemal Atatürk’e hediye etmesine şaşırmadım” ifadelerini kullandı. Gerçek anlamda bilimsel üretim yapan insanların bilim düzeyleri arttıkça, hem kendilerine hem de kurdukları veya korudukları eserlere saygı duyduklarını ifade eden Pamphilon, Mustafa Kemal Atatürk’ün İngilizce’ye de çevrilen Nutuk’unu okuduğunu, üzerinde çalıştığını, Atatürk’ün eşsiz çalışma disiplini ve bilim kullanma becerisine hayranlık duyduğunu ifade etti.

Kaynak:(ANKA) (HND/ORH)


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim