ÇOCUĞUNUN, EŞİNİN VEYA KENDİSİNİN EĞİTİMİNDEN DOLAYI MEMURA HANGİ İZİNLER VERİLİR?

Devlet memurlarına, bazı yakınlarının veya kendilerinin görmekte oldukları eğitimler nedeniyle izin verilmesi söz konusu olabilmektedir.


 
Eşinin göreceği eğitim nedeniyle izin

Eşi eğitim amacıyla yurt dışına gönderilen memura, eşinin eğitimi süresince aylıksız izin verilir.

Bu şekilde izin verilebilmesi için memurun eşinin; şahsen özel burs sağlayarak veya burslu olarak ya da bütçe imkanlarıyla yurtdışına gönderilmiş memur veya diğer personel kanunlarına tabi personel olması ya da kamu kurumlarınca öğrenci olarak yurt dışına gönderilmiş olması gerekir.

Çocuğunun göreceği eğitim nedeniyle izin

Devlet memurlarına, çocuklarının gördükleri eğitim nedeniyle izin verilmesine imkan tanıyan herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır.

Kendisinin göreceği eğitim nedeniyle izin

*Mesleklerine ait hizmetlerde yetiştirilmek, eğitilmek, bilgilerini artırmak veya staj yapmak üzere dış memleketlere, kurumları tarafından (yapılacak sınavların sonucuna göre ya da dış burslara dayanılarak) gönderilenlere 2 yıla kadar ücretli izin verilebilmekte ve bu süre bir kata kadar da uzatılabilmektedir.

Bu şekilde izin verilenlere aylık net ücretlerinin %60’ı ile ayrıca gittikleri ülkelerde sürekli görevle bulunan ve 9/1 aylık alan meslek memurlarına ödenmekte olan yurtdışı aylığı tutarın 2/3’ü (uluslararası kuruluşlarda staj yapanlara tamamı) kurumları tarafından ödenir. Burslu gidenlerin aldıkları burs miktarları bu miktarın altında ise aradaki fark kurumlarınca kendilerine ayrıca ödenir.

*Eğitim amacıyla şahsen özel burs sağlayan memurlara, bu burstan istifade ederek yurt dışında eğitim görebilmeleri için eğitimleri süresince aylıksız izin verilebilir.

Mesai saati içerisinde izin

Yukarıda belirtilen haller dışında, Devlet memurlarının memuriyete girmeden önce ya da memuriyetleri sırasında başlamış oldukları çeşitli düzeylerdeki eğitimlerine (aynı düzeyde öğrenim, üst öğrenim, yüksek lisans, doktora gibi), mesai saatleri içerisinde devam edebilmeleri için, kendilerine izin verilmesine imkan tanıyan herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır.

Kaynak.  "memurunyeri.com"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim