Öğretmen Diyarı

Çocuğunu özel okulda okutanlar yandı

Özel okulların uyguladıkları fiyat tarifeleri velileri şaşkına çeviriyor. Okullar kapanmadan önce açıklanan yüzde 20'ye varan zamlı 2013-2014 eğitim öğretim dönemi fiyatları, her geçen ay daha da artırılıyor. Birçok okulda, Ocak-Haziran arasında kayıt yaptıracaklar için 'erken kayıt' adı altında yeni fiyatlar açıklandı. Bu tarifeye göre, geçen yıla oranla yüzde 20'ye varan artışlar görüldü. Ancak zam bununla bitmedi. Her ay yapılan artışlarla, özel okul ücretleri şu an kayıt yaptıran için geçen yıla göre yüzde 30'a varan oranda zamlı hale geldi. 2012 yılı enflasyonu yüzde 6.16, 2013 enflasyon hedefi ise yüzde 6.2 iken, özel okulların yaptıkları fiyat artışları 'el insaf' dedirtti. Görüştüğümüz kimi okullar, Ocak'tan Eylül'e kadar olan her ay için farklı fiyatlar sunduğunu belirtirken; kimileri de Ocak- Haziran ve Haziran-Eylül diye 2'ye ayırdıkları kayıt dönemleri için ayrı ayrı fiyatlar uyguladıklarını açıkladı.

FIRSATÇILIK YAPILMASIN

Türk Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, "Özel okullar erken kayıt adı altında zamlı fiyat açıklıyor. Sonra da bu ücretlere tekrar tekrar zam uyguluyor. Özel okulculuk, soygunculuk ve fırsatçılık olmamalı" dedi. Pehlivanoğlu, artışın yıllık enflasyon civarında olması gerektiğini, yüzde 30'lara varan zammın fırsatçılık olduğunu sözlerine ekledi.

ÇİFTE SOYGUN

Eğitim Sen Merkez Basın Yayın Sekreteri Tuğrul Culfa, erken kayıt uygulamasının başlı başına kabul edilemez bir sistem olduğunu dile getirerek, "Özel okulların zamlı fiyatların üstüne tekrar zam yapmaları akıl alır gibi değil. Çifte soygun yapıyorlar. Velileri yolunacak kaz olarak görüyorlar" dedi. Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan da, erken kayıdı pazarlama tekniği olarak uygulayan okulların olduğunu ifade ederek, bu durumu doğru bulmadıklarını kaydetti.

 

Kaynak: Takvim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol