Öğretmen Diyarı

CİZRE'DE DERS ZİLİ BİLİNMEYENE ÇALACAK!

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, terör örgütünün bölgedeki çatışmalarda 400’ün üzerinde okulu yakarak veya bombalı saldırı düzenleyerek 100 milyon TL’nin üzerinde zarar verdiğini açıklamıştı. Çatışmalar nedeniyle, Silopi’deki 68 okuldaki 39 bin 128 öğrenci ile Cizre’deki 104 okulda okuyan 41 bin 127 öğrenci olmak üzere toplam 80 bin 128 öğrenci ve 2 bin 991 öğretmen okula gidemedi.

82 günlük rötar

Silopi’deki okullar, ikinci yarıyılın başında 8 Şubat’ta eğitime açıldı. Cizre’deki okullar, sokağa çıkma yasağının günlük 14.5 saat kaldırılmasıyla 7 Mart Pazartesi günü ilk ders zilini çalacak. Cizreli çocuklar, ikinci yarıya 27 gün gecikmeli başlayacak. Ancak 15 Aralık’tan bu yana zaten okullar kapalı olduğu için 82 günlük bir kayıpla, ders başı yapabilecekler.

Gelecekleri yakıldı

Cizre’deki okullarda görev yapan bin 298 öğretmene, Aralık ayında telefonlarına mesaj gönderilerek, ilçeden ayrılması istenmişti. Şimdi yine mesajla dönmeleri istendi. Milli Eğitim, öğretmenleri geri çağırsa da, Cizreli kaç çocuğun okuluna geri döneceği bilinmiyor. İlçedeki 104 okuldan kaçı kullanılamayacak halde bu da bilinmezler arasında yer aldı.

“Öğrencilerimizi bulabilecek miyiz?”

CİZRE’de 4 yıldır Türkçe öğretmeni olarak görev yapan Türk Eğitim Sen Cizre Temsilcisi Emin Eryazgan ise “Okulumdan, öğrencilerimden, mesleğimden 3 aydır uzak olduğum için çok üzülüyordum. Mesaj geldi, geri çağırdılar. Bu gece Cizre’ye dönüyorum. Bir yandan seviniyoruz, bir yandan da çok endişeliyim. Öğrencilerimizi orada bulabilecek miyiz? Bilmiyoruz. Cudi, Nur, Sur ve Yafes mahallelerindeki birçok okul teröristlerce tahrip edildi. Ne yapacağımızı biz de tam bilmiyoruz. Cizre’deki öğretmen ve öğrenciler psikolojik terapi görmeli” dedi.

Yakılan okul sayısını bilmiyoruz”

Yeni Yüzyıl’a konuşan Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, “Cizre’de pazartesi günü okullar açılacak. Vatandaşların büyük kısmı ve öğrencilerimiz döndü. Ancak geri dönen öğrenci sayısını tam olarak bilmiyoruz. Okullarımız artık güvenli, tedbir alındı. Yasak kalktığı için artık terörden zarar gören okullarımızla ilgili tam bir sayı tespiti yapabileceğiz. Çok sayıda okulun yakıldığını biliyoruz, tam sayıyı biz de bilmiyoruz. Okulu yakılan öğrenci başka okulda misafir olacak. Okul birleştirme yoluyla eğitimi başlatacağız. Yakılan okulları 1 hafta 10 gün içerisinde yapınca okullarına gidecekler.” dedi.

Sultan Uçar

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim