ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZİ ZORUNLU OLDU!

 Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Osman Nuri Gülay, çıraklık eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Gülay, Yozgat Turizm Otelcilik Meslek Lisesinde il, ilçe milli eğitim müdürleri, meslek lisesi müdürleri ve mesleki istihdam sağlayan kamu ve özel şirket yetkilileriyle bir araya geldi.

Gülay, burada yaptığı açıklamada, ülke üzerinde birçok oyun oynandığını, Türkiye'nin ileri gitmesi durumunda dış güçlerin mutlaka ülke üzerinde yazdıkları senaryoyu oynadıklarını söyledi.

ÇIRAKLIK EĞİTİM MERKEZİ ZORUNLU OLDU

Küçük sanayi esnafının çırak bulmakta çok zorlandığına değinen Gülay, bu durumda pek çok iş dalının sürdürülemediğini ve ekonominin olumsuz etkilendiğini, özelikle zorunlu eğitimin 12 yıla çıkmasıyla çırak sayısının 125 binden 65 binlere düştüğünü anlattı.

Bu sorunun çözümü için iki aydır bölgeleri gezerek esnaf ve sanatkarlarla bir araya geldiklerini dile getiren Gülay, "Toplantılarımızın sonunda çıraklık eğitiminin mutlaka zorunlu eğitime alınmasına karar verdik ve çıraklık eğitim merkezlerini zorunu eğitime aldık. 8. sınıfı tamamladıktan sonra çocuğumuz tercihlerini yapacak, açık lise yerine çıraklık eğitim merkezlerini tercih edecek ve anlaştığı sektörle sözleşmesini imzaladıktan sonra haftada bir gün çıraklık eğitim merkezine gidecek, geri kalan 5 gün ise sözleşme imzaladığı iş yerinde çalışacak." diye konuştu.Anahtar Kelimeler:
çıraklık Eğitimi

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
ahmet kıran 1 yıl önce

sonunda olması gereken...yıllardır ihtiyaç..okuma yazma bilmeden lise bitiren gençlere yeni bir fırsat olmasini di̇leri̇m..

Avatar
MURATARD 1 yıl önce

Yerinde bir uygulama olmus ama simdi ciraklik egitimini bitirdigimiz zaman alcagimiz diploma lise diplomasi yerine gecerli olcakmi mesela benim 99 yilinda craklik egitimine gidip aldigim kalfalik diplamam artik lise duzeyinde sayila bilcekmi malum temizlik sirketine dahi girmeye kalksak lise diolamasi soruluyor umarim gecerli olur detayli bilgi sahibi olanlar yanitlarsa cok sevinirim tesekkurler

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim