Öğretmen Diyarı

Cinsiyet Ayrımcılığına İsveç’te Bir Okulun Çözümü

Cinsiyet ayrımcılığı konusu sadece gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerin değil tüm dünyanın üzerinde durduğu bir konu.  Bazı toplumlar bu konuyu fazla önemsemese de bir çok ülke yönetimi cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırmak adına değişik tedbirler almaktadır.

 

İsveç’te bir çocuk yuvası bu sorunun çözümü için farklı bir yol izliyor. Onlara göre cinsiyet ayrımında fark gözetmemek erken yaşta kazanılması gereken bir olgu ve bu yuva çocuklara cinsiyetler arasında hiçbir fark olmadığını aşılıyor.

 

Peki  öğretmenler bu bilgileri nasıl veriyor ?

 

Stockholm’de açılan bu  yuva da öğretmenler,  çocuklara  kendilerini önce insan olarak tanımlamaları gerektiğini  ,cinsiyetin sonra geldiğini öğretiyorlar. Bu yuvanın yöneticisi faaliyetlerini şu şekilde özetliyor: “Biz her çocuğun kendi gelişimini kusursuzca tamamlamasını istiyoruz. Eğitimin en önemli halkası bu. Biz oyun zamanlarında dahi cinsiyet ayrımı gözetmiyoruz. Erkek ya da kız kelimesinde hiçbir yanlışlık yok. Ancak biz yetişkinler olarak bu kelimeleri  kullandığımızda aslında ön yargılarımızla konuşuyoruz. Çünkü biz o kelimelerle kızla oğlanı , kadınla erkeği bir yere oturturuz. İşte biz burada bunu değiştirmek istiyoruz. Çocukların kafasından bu tanımları silmeli ve düşünce şeklimizi değiştirmeliyiz.”

 

Cinsiyet ayrımına ve ön yargılara düşmemek için bu okulda çocuklar  kız ya da erkek olarak adlandırılmıyorlar. Onlar dilediklerini giyebilmekte, diledikleri yarış oyununu ya da bebek oyununu oynamakta özgürler. Öyle ki bu okulda bebeklerin bile belirli bir cinsiyeti ya da duygu durumu bulunmuyor.

Anders isimli öğretmen ise bu okulda verdikleri eğitimi şöyle özetliyor: ”Aile derslerimiz var. Mesela çocuk evlat edinmiş ailelerin resimleri olan bir kitabımız var. Aynı cinsten olan ebeveynler olabildiği gibi göçmen ailelerin resimleri de bulunuyor. Ya da boşanmış aileler. Yani açıkçası biz burada çocukları bu gibi durumlara hazırlıyor ve buna dair eğitim veriyoruz.

 

Bazı kişiler okulun eğitim anlayışını eleştirse de çocuklarını okula yollayan veliler durumu kesinlikle zararlı görmüyor.

 

Susanne isimli veli “Çocuk gelişimi kesinlikle çok önemli bir şey. Onların kişisel gelişimi farkındalığı , yaratıcılığı çok mühim. Bence okul yetkilileri bu konuda çok iyi bir iş çıkartıyor. Her yuva gibi burada da asıl amaç çocukları geleceğe hazırlayabilmek. Ebeveynler de çocuklarının çok daha açık görüşlü yetişmesini temenni ediyor.”  diyerek memnuniyetini dile getirirken,  yine aynı isimli bir başka veli “Ben çocuğumun eşit yaşayacağını bilmesini istiyorum. Kız ya da erkek herkesin eşit haklara sahip olduğunu öğrenmeli. “ diyerek verilen eğitimden memnun olduklarını dile getiriyorlar.

 

Kaynak: Euronews

 

 

 

Kısa bir not: İsveç aynı cinsle evlilik kararını en erken onaylayan ülke olarak çocuklara bu tarzda bir eğitim vermesiyle sürpriz yaratmıyor. Verilen eğitim hakkında olumlu ya da olumsuz düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Bu arada Dünya Ekonomik Forumu’nun 2013 yılı Cinsiyet Ayrımcılığı Raporu’na göre, Türkiye 136 ülke arasında 120′nci sırada yer alıyor. Kadın erkek eşitliğinin en iyi sağlayan ülke ise İzlanda olarak belirtiliyor. Rapora göre 136.sırada olan ülke ise Yemen.

 

2012 yılında  135 ülke arasında 124. sırada yer alan Türkiye, raporun ilk yayımlandığı yıl olan 2006′da 115 ülke arasında 105. sıradaydı.

 

ogretmenplatformu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim