Öğretmen Diyarı

Çift Diplomalı Öğretmenlerin Hali Ne Olacak ?

Bu sene 4+4+4 ilk mezunlarını verecek.4+4+4 başladığında 60 aylık çocuklarında  okula  alınıp sonrasında bu düzenlemeden vazgeçilmesiyle  ilk 

mezunlar  çok olurken,1. Sınıfa  yeni kayıtlar  sınırlı sayıda kalacaktır. Bu nedenle bu senenin sonunda on binlerce sınıf öğretmeni NORM FAZLASI olacaktır.

Bu norm fazlası sınıf öğretmenlerinin bulunduğu bir okulumuzda kadrolu sınıf öğretmenimiz üşenmeyip daha mutlu daha verimli olabilmek adına  bakanlığımıza ve yönetmeliklere güvenerek 2. Kez farklı bir öğretmenlik alanını bitirmiş ama alan değişikliği yapıldığı  için  istediği branşa  geçememektedir.Bahsi geçen  okulumuzda  hali hazırda 1 sene sonunda da 3 tane sınıf  öğretmeni norm fazlası olacaktır. Ve bahsi geçen okulda 5 senedir kadrolu Beden Eğitimi Öğretmeni bulunmamaktadır.

Okulun sınıf öğretmenlerinden M.G Beden eğitimi öğretmenliğini bitirip diplomasını almasına rağmen; 5  senedir beden  eğitimi dersleri ya boş geçmekte ya da  müzik  öğretmeni derslere girmektedir!

Şimdi soruyoruz bu nasıl planlama, bu nasıl kamu yararı gözetmek!

Bakanlığımız acilen Alan değişikliği yapmalı. En azından kadrolu  öğretmen iken, 2.  Kez öğretmenlik alanını bitirenlere  alan değişikliği hakkı  tanımalıdır. 

Bu konuda atama bekleyen öğretmen arkadaşlarımızdan çekinilmemelidir. Çünkü onların itirazı yan alan değişikliğine, onların itirazı hakkı olmayanların branş değiştirmesinedir. 

YAN ALAN değişikliği nedeniyle inanılmaz tepkiler alan bakanlığımız 2. Üniversite bitirenlerle yan alan uygulamasını birbirine karıştırmamalıdır. Alan değişikliği kadrolu öğretmenlerin kendilerini geliştirip daha mutlu daha verimli olabileceği bir alana geçebilmeleri için harika bir fırsattır. En azından 2.  kez üniversite bitirip diplomasını alan öğretmenlere bu hak artık tanınmalıdır.


Murat Mehmet Güler
Anadolu Eğitim Sendikası
Manisa İl Başkanı

 

Kaynak: Kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim