Öğretmen Diyarı

CHP'li Sındır Bakanlığa Dershane Önergesi Sundu

Kamil Okyay Sındır "Eğitim Sistemimiz Felç Oldu"

TBMM Başkanlığı'na soru önergesi veren Sındır, Anayasa Mahkemesi'nin dershanelerin kapatılmasının iptal edilmesinin ardından eğitim sistemimizin felç olduğunu, öğrencilerin, velilerin,öğretmenlerin ve diğer tüm dershane paydaşlarının endişe ve belirsizlik içine girdiğini belirtti.

Sındır, "Eğitim sistemimizin bu kadar öngörülemez bir anlayışla yönetiliyor olması ülkemiz için çok büyük bir kayıptır. Konu milyonlarca insanımızı ilgilendirdiği için ve hatta geleceğimizi doğrudan etkilediği için çok önemlidir" dedi.

Verilen Kararla Binlerce Öğrenci Mağdur Oldu

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dershanelere geçiş dönemi için isteyene temel lise adı verilen ve dört yıl sonra özel okul olabilecekleri bir yapı önerdiğini vurgulayan Sındır, kapanacak olan dershanelerin büyük bir kesiminin Milli Eğitim Bakanlığı'na başvurduğunu bununla beraber üniversite sınavına hazırlanmak için kayıt yaptıran binlerce öğrencinin mağdur olduğunu belirtti ve, "Dershanelerin kapatılmasına ve 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı başlamasına sayılı günler kala her şey sil baştan oldu" dedi.

Sındır, Bakan Nabi Avcı'ya Sorular Sordu

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği önergede şu soruları yöneltti:

"Türkiye'de 6528 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği tarih itibari ile kaç dershanesi vardı? Bunlardan kaç tanesi temel liseye dönüşüm için MEB'e başvurdu? Kaç tanesi onaylandı? Herhangi bir dönüşüm ya da geçiş süreci izlemeyen 1 Eylül 2015'te kapatılmayı bekleyen kaç dershane vardır? Bunlar hangi illerde ve hangi tarihten itibaren dershane hizmeti vermektedir? İlgili yasanın yürürlüğe girmesi itibari ile hem 1 Eylül 2015'te sona erecek dershane ruhsatı hem de temel lise ruhsatı bulunan yani çifte ruhsatlı kaç eğitim kurumu vardır?"

"Bakanlığınızın, yeni düzenleme ile temel liseye dönüşüm kapsamında öğrenci başına verilen teşvik ile özel okullara verilen teşvikin toplam tutarı nedir? Teşvikler devam edecek mi? Önümüzdeki yıl verilmesi öngörülen teşvik miktarı ne olarak hesaplanmıştır?"

"MEB'in, dershane öğretmenlerinin devlet kadrosuna alınacağına ilişkin duyurusu ile bugüne kadar kaç dershane öğretmeni başvuruda bulunmuştur?"

"Başvuru yapanların branşları nedir, çalıştıkları dershanelerin illeri neresidir? AYM tarafından iptal edilen yasa kapsamında, temel liseye dönüşen, bu konuda alt yapı çalışmaları ve donanımlarını tamamlamak için büyük maliyetlerin altına giren kurumların durumları hakkında ne gibi çalışmalar yapılmaktadır ya da yapılacaktır?"

"Temel liselere gitmek için özel okul ve kolejlerden kayıt alan ancak Bakanlıktan nakil onay alamadığı için bekleyen kaç öğrenci vardır?"

"Bu öğrenciler tekrardan eski okullarına dönebilecekler mi? Kayıt yaptırmaları için kontenjan, süre vb. gibi bir çalışma yapılacak mıdır?"

"Bakanlığınızın yaşanan bu karmaşayı aşma, yeni yasal düzenleme yapma konusunda bir hazırlığı var mıdır? Ne zaman yapmayı planlıyorsunuz?"

"Devlet okullarında lise üçüncü sınıftan dördüncü sınıfa geçen kaç öğrenci vardır? Bunlardan kaç tanesinin temel liseye geçeceği öngörülmektedir?"

"Buna göre 2015- 2016 eğitim öğretim yılında devlet okullarında öngörülen lise dördüncü sınıf öğrenci sayısı kaçtır?" sorularını yöneltti."

 

Kaynak:sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol