Öğretmen Diyarı

Cezalar sonuç verdi güvensiz okul ürünü yüzde 90 azaldı

2011 yılında yapılan denetimlerde, ürünlerin yüzde 38’inin güvensiz olduğu ortaya çıkmıştı. Bu oran 2013 yılında yüzde 4’lere düştü. Son üç yıldır güvensiz ürünler ithal eden firmalar, ağır cezalar ödemelerinin yanında teşhir ediliyor.

        CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, bir süre önce güvensiz okul araç ve gereçlerinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkenleri konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın cevaplaması talebiyle bir soru önergesi hazırlamıştı. Önergesinde, çocuklar için seçilen kaynağı belirsiz ürünlerin başta kanser olmak üzere obezite, hiperaktivite, sinir sistemi ve bağışıklık sistemi sorunlarına davetiye çıkardığına işaret eden Tanrıkulu, bu konuda gümrüklerde yapılan denetimleri sordu. Bakan Yazıcı kırtasiye, okul önlüğü ve ayakkabı gibi okul çağındaki çocukların kullandığı tüketim ürünlerine yönelik ilk denetim uygulamasının 2011 yılında yapıldığını ve kırtasiye ürünlerinin yüzde 53’ünün güvensiz olduğu sonucuyla karşılaştıklarını söyledi.

    Bakan Yazıcı, ilgili kanun gereğince güvensiz ürün üreten firmalara yönelik ağır cezalar uygulandığını ayrıca bu firmaların teşhir edildiğini belirtti. Yazıcı, şu bilgilere yer verdi: “Güvensiz ürün üreticilerine 2011 yılında 554 bin 715 TL, 2012 yılında 148 bin 237 TL, 2013 yılında ise 483 bin 483 TL para cezası uygulanmıştır. Aynı kanun uyarınca güvensiz ürünlerin toplatılması, piyasaya arzının yasaklanması ve iki ulusal gazete ve televizyonda ilanına ilişkin yaptırımlar da hayata geçirilmiştir.

Zaman

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim