Öğretmen Diyarı

CEO oranında lider okullar
 Önder ÖNDEŞ
Sizce üst düzey yöneticiyi en çok mezun eden üniversiteler hangileri? Kariyer ve iş dünyası konularında çalışmalar yürüten internet sitesi Emolument, İngiltere’deki üniversitelerde 26 bin mezun öğrencinin mesleklerini inceledi. İşte mezunlarının en çok CEO olduğu dokuz üniversite.

1- London Business School
İngiltere’de en çok CEO’nun çıktığı okul ne Oxford ne de London School of Economics. Şaşıracaksınız ama London BusinessSchool bu okulları geride bırakıp listenin ilk sırasında yer alıyor. Kurum Times Higher Education’ın (THE) Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda ilk 800’de yer almasa da, okuldan mezunların yüzde 5’i CEO veya üst düzey yönetici oluyor.

2- Cambridge Üniversitesi
Kuşkusuz Cambridge CV’nizde yer almasını isteyeceğiniz okulların başında geliyordur. Durum eğer CEO olmak istiyorsanız da öyle. Mezunlarının yüzde 3.9’u şu anda CEO.

3- Birmingham Üniversitesi 
Kurum, THE’nın Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda 119’uncu sırada. Ancak iş CEO’lara geldiğinde İngiltere’nin en iyi üç üniversitesinden biri. İngiltere’de ilk defa ticaret bölümünü açan üniversite, ülkenin en eski işletme fakültesine sahip. Muhtemelen dünyada da ilklerden biri. Bu eski üniversiteden mezun olanların yüzde 3.2’si şu an gökdelenlerin en yüksek katından manzarayı izliyor. Tabii yoğun değillerse.

4- Strathclyde Üniversitesi
Telaffuzu zor olan bu üniversiteyi, ilk defa duymuş olmanız pek olası. THE Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda 401-500 sıra bandında yer alıyor. Glasgow’da bulunan üniversite, 200 yıl önce kuruldu. Şu an 21 binden fazla öğrencisi var. CEO mezun oranı ise yüzde 3.1.

5- Leeds Beckett Üniversitesi
THE’nın sıralamasında ilk 800’de bile yer almıyor. Ancak 26 bin öğrenci ile İngiltere’nin en büyük 20’nci üniversitesi. CEO mezun oranı Strathclyde ile aynı yani yüzde 3.1

6- Londra Üniversitesi
İngiltere’nin en büyük üniversitelerinden biri. Yaklaşık 170 bin öğrencisi bulunuyor. King’s College London ve University College London gibi iki güçlü okulu da bünyesinde barındırıyor. CEO mezun oranı ise yüzde 2.9.

7- Royal Holloway
1879’da Victoryen girişimci Thomas Holloway tarafından kurulan okul, 1945’e kadar sadece kız öğrencileri kabul ediyordu. Royal Holloway’ın CEO mezun oranı yüzde 2.6.

8- Leicester Üniversitesi
Üniversite 18 bin öğrenciye sahip. 1921’de kurulan üniversitenin mezunları arasında CEO oranının 2.6 olduğu görülüyor.

9- Sheffield Üniversitesi
THE Dünya Üniversiteleri Sıralaması 2015-2016’da 97’inci sırada yer alan Sheffield da yüzde 2.3’lük CEO mezun oranı ile listeye girmeyi başarıyor.
Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…
Anahtar Kelimeler:
ceo oranında lider okullar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim