Öğretmen Diyarı

Çatlak Kovalar

Hindistan’da bir sucu, boynuna astığı uzun bir sopanın uçlarına taktığı iki büyük kovayla su taşırmış. Kovalardan biri çatlakmış. Sağlam olan kova her seferinde ırmaktan patronun evine ulaşan uzun yolu dolu olarak tamamlarken, çatlak kova içine konan suyun sadece yarısını eve ulaştırabilirmiş. Bu durum iki yıl boyunca her gün böyle devam etmiş. Sucu her seferinde patronunun evine sadece 1,5 kova su götürebilirmiş. Sağlam kova başarısından gurur duyarken, zavallı çatlak kova görevinin sadece yarısını yerine getiriyor olmaktan dolayı utanç duyuyormuş. İki yılın sonunda bir gün çatlak kova ırmağın kıyısında sucuya seslenmiş. “Kendimden utanıyorum ve senden özür dilemek istiyorum.” “Neden?…“diye sormuş sucu. “Niye utanç duyuyorsun?…” Kova cevap vermiş. “Çünkü iki yıldır çatlağımdan su sızdığı için tasıma görevimin sadece yarısını yerine getirebiliyorum. Benim kusurumdan dolayı sen bu kadar çalışmana rağmen, emeklerinin tam karşılığını alamıyorsun.” Sucu söyle demiş.”Patronun evine dönerken yolun kenarındaki çiçekleri fark etmeni istiyorum.” Gerçekten de tepeyi tırmanırken çatlak kova patikanın bir yanandaki yabani çiçekleri ısıtan güneşi görmüş.Fakat yolun sonunda yine suyunun yarısını kaybettiği için kendini kötü hissetmiş ve yine sucudan özür dilemiş. Sucu kovaya sormuş. “Yolun sadece senin tarafında çiçekler olduğunu ve diğer kovanın tarafında hiç çiçek olmadığını fark ettin mi?… Bunun sebebi benim senin kusurunu bilmem ve ondan yararlanmamdır. Yolun senin tarafına çiçek tohumları ektim ve her gün biz ırmaktan dönerken sen onları suladın. İki yıldır ben bu güzel çiçekleri toplayıp onlarla patronumun sofrasını süsleyebildim. Sen böyle olmasaydın, o evinde bu güzellikleri yaşayamayacaktı.”

 

Hepimizin kendimize özgü kusurları vardır.Hepimiz aslında çatlak kovalarız.Büyük planda hiçbir şey ziyan edilmez.Kusurlarınızdan korkmayın. Onları sahiplenin.Kusurlarınızda gerçek gücünüzü bulduğunuzu bilirseniz eğer, siz de güzelliklere sebep olabilirsiniz.

 

İnsanının ilgi ve yeteneklerinin gözetilerek ona iş verilmesi hem iş doyumunu hem de kendini gerçekleştirme güdüsünü karşılayacağından her yönden fayda getirir.Tersi durumda tam bir dayatma vardır ki isyanı,itirazı,öfkeyi içinde barındırır ve gereksiz çatışmalara zemin hazırlar. İsrafın en kötüsü insanın israfıdır.Cemiyette herkesin amir memur olması gerekmez. Çöpçüye de, tamirciye de, boyacıya da, fırıncıya da toplumda ihtiyaç vardır.Esas olan ferdin hayatında sevdiği ve başardığı işi yapabilmesidir.

 

Çocuklarımıza kafamızdaki modeli dayatacağımıza, onlarında mutlu olacağı seçimler konusunda neden alternatifli yaklaşmayız?Hayatın çok seçeneği varken onlara hayatı zehir etmenin ne alemi var.Büyüklerimiz bize bir gömlek biçmişler ve biz bu gömleği öyle ya da böyle giymişsek aynı şeyi bizde çocuklarımıza yaparak kendimizi tatmin mi ediyoruz?

 

Meslek seçmek, insanın en önemli tercihidir.Onunla birlikte hayat arkadaşı,yol arkadaşı, dost ve ahbap seçimini de yapmış oluyoruz.Yaşam standardından,geleceğimize kadar pek çok şeyi iş seçmekle otomatik olarak seçiyoruz.Sarayda olup ta mutsuz olacağına zindanda olup ta mutlu olacağımız bir seçim yapabilmek için önce kendimizi tanımalıyız.Kendini tanıyan,şahsi özelliklerini bilen ve zaaflarının farkında olan hangi işte mutlu ve başarılı olacağını bilebilir.

 

İş hayatında birlikte çalıştığımız ve zaman zaman çok fazla beklentiden dolayı çatışma yaşadığımız onca insanı kırıp dökeceğimize birazcık tanımaya gayret etsek ve yapabileceği işleri ondan isteyip kendimizi de onu da bahtiyar etsek isabetli olur.Özellikle yönetici pozisyonunda olanlar emrinde olanları çok iyi tanımalı ve kabiliyetine göre görev vermelidir.Böyle olursa çatlak kovalardan bile çiçek bahçeleri çıkarabilir.Yoksa iki tarafta enerjisini boş yere tüketir ki buda israfın en korkuncu olur,ne dersiniz?…

([email protected])

Anahtar Kelimeler:
Çatlak Kovalar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol