Öğretmen Diyarı

CANLI YAYINDA MEB MÜSTEŞARINI AFALLATAN SORU !!!

TEOG sınavı sonuçlarının açıklanmasının ardından NTV'deki yayına katılan Müşteşar Yusuf Tekin, eleştirilerin odağı olan Milli Eğitim Bakanlığı ve sistemle ilgili merak edilen soruları cevapladı.

Sorulara cevap vermede güçlük çeken Yusuf Tekin, bir çok konuda da eleştirilerin haklı olduğunu kabul etti. Milli Eğitim Bakanlığı ve eğitim sistemini savunmaya çalışan Tekin, 'sınavda dereceye giren isimlerin niçin açıklanmadığı' sorusuna cevap verirken adeta ters köşe oldu.

Sıralama konusunda sadece öğrencilerin değil, okullar, bürokratlar ve siyasilerin şehirlerindeki dereceleri öğrenmek için kendilerine baskı uyguladıklarını belirten Tekin, bu konuda pedagogların uyarılarını dikkate aldıklarını söyledi.

"Pedagojik açıdan psikologlarımız, rehberlik danışmanlarımız, pedagoglarımız öğrencileri daha bu yaşlarda bu türden sıralamalarla karşı karşıya bırakmanın doğru olmadığını söylediklerinden dolayı biz yüzdelik dilimlerle açıklamayı yeterli bulduk."

Bu açıklama üzerine spiker Erhan Ertürk, "yani pedagoglara göre açıklamada sakınca var ama çocukları sıralama sınavına almakta sakınca yok" sözleri üzerine savunduğu tezde ters köşe olan müsteşar Tekin "haklısınız, doğru söylüyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Sıralama sınavına kendilerinin ve pedagogların da karşı olduğunu belirten Tekin, "Türkiye koşullarında bunun uygulamak zorundayız" dedi.

Programın diğer konuğu Eğitim Uzmanı Sadık Gültekin, müsteşar Yusuf Gültekin'in  sıralama konusundaki düşüncelerinin yanlış olduğunu ve  hiç birine katılmadığını söyledi. 


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim