Öğretmen Diyarı

Çalışanlar bu habere dikkat!

Gündelikçiye sigortada yeni adım atıldı. Evine ayda 10 günden az temizlikçi alanlar yüzde 2 iş kazası, meslek hastalığı primi ödeyecek. 10 günden fazla alanlar sigorta yaptıracak ancak işlem kolaylaşacak

Temizlik, çocuk, yaşlı ve engelli bakımında çalışanlar, sosyal güvenceye kavuşuyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşmeleri süren torba tasarıya eklenen düzenleme ile ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalıştırılanların sigortalılıkları kolaylaştırılıyor. Bir kişi yanında ay içinde 10 günden az çalışanlar adına, yüzde 2 oranındaki iş kazası, meslek hastalığı primini çalıştıranlar ödeyecek. Emeklilik ve sağlık primini ise isteğe bağlı olarak, çalışanlar ödeyecek. Ev işlerinde 10 günden fazla çalışanlar 'hizmet akdi ile bir veya birden fazla işveren tarafından çalıştırılanlar' kapsamında sigortalı yapılacak.

FRANSA MODELİ

Fransa'da olduğu gibi ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar için e-devlet sistemi üzerinden çek usulüyle bildirim sistemi uygulanacak. SGK Sigorta Primleri Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, ev hizmetlerinde 10 gün ve fazla çalışanlara yönelik sigorta işlemlerini kolaylaştıracaklarını belirtti. Ev sahiplerinin işveren olarak görülemeyeceğini söyleyen Açıkgöz, "İşverene yüklenen sorumluluklar bu kişilere yüklenmeyecek" dedi. Bir kişi yanında ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar için edevlet sistemi üzerinden çek usulüyle bildirim sistemi üzerinde çalıştıklarını kaydeden Açıkgöz, "Şu anda sistemde 10 bin civarında ev temizliğine giden kadın bildirimi bulunuyor" dedi. SGK yetkilileri, ev hizmetlerinde çalışanların sayısının 200 bini geçtiğini belirtiyor.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK

Yapılan çalışmalarda, düzensiz olarak çalışan, ev işçilerinin sigortalılığına yönelik bürokratik işlemlerin olmadığı çek sistemi gibi kolay bir uygulamaya geçilmesi görüşü benimsendi. Böylece, işyeri ve sigorta bildirimi, aylık prim hizmet belgesi gibi yükümlülükler de uygulanmayacak. Ev sahibi ödemeyi PTT ya da bankalarda paraya çevrilebilecek çekle yapabilecek. Ev işlerinde çalışanlar da parasını alırken, bir kısmı SGK primi olarak kesilecek, kalan net tutar işçiye ödenecek. Böylece her çek karşılığında bir günlük sigortalılık sağlanacak. Düzenlemeye aykırı hareket edenlere 5 asgari ücret tutarında ceza kesilecek.

\"Takvim\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol