Öğretmen Diyarı

Çalışan rahat nefes alacak!

Torba tasarı vatandaşın devlete olan borçlarını yapılandırırken, ticaretin de önünü açacak. Birçok işveren ve küçük esnaf, prim borçlarından kurtularak rahat nefes alacak ve işine odaklanacak. Yapılandırmadan yararlanacak olan Bağ-Kurlular, yani çoğunluğu esnaf olan vatandaşlar, borçlu oldukları için sağlık hizmetlerinden de yararlanamıyor. Bu yüzden tasarı ile bu borçluların hastanelerde sosyal güvenlik şemsiyesi ile tedavi olmalarının da önü açılacak. Bağ- Kur'a 60 gün ve fazla borcu olan bir esnaf hastaneye gidemiyor. Yapılandırma ile borcunun faizini sildirip taksitlere böldürdüğünde, ilk taksit ödendikten sonra esnaf ve bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri için hastane hizmeti de açılmış olacak. 30 Nisan 2014 tarihine kadar olan borçlar yapılandırılabiliyor. Sonrasındaki cari ödemelerde de yine 60 gün borcunun bulunmaması gerekiyor.


36 AY VADE OLACAK

Yasa çıktıktan sonra Bağ-Kur borcu olanlar, Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurarak yapılandırmadan yararlanabilecek. Borçların faizleri silinip, ana paraya enflasyon oranında ekleme yapıldıktan sonra taksit imkanı sunulacak. Taksitler 6 aydan başlayıp, 18 aya kadar çıkacak. Ödemeler iki ayda bir yapılacağı için de vade 36 ayolabilecek.

ESNAFIN BORCU DONDURULUYOR

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda torba tasarı görüşmelerine katılan Çalışma Bakanı Faruk Çelik,esnaflıktan ayrılanların borçlarının ve hizmet sürelerinin dondurulması gerektiğini belirterek, "Vatandaşlara sağlıktan yararlanma imkânı sağlanmalı, bunu Genel Kurul aşamasında değerlendirelim" dedi. Bakan Çelik, 1 milyon 330 bin civarında esnafın ne kadarının esnaflıktan ayrıldığına ilişkin net bir rakam olmadığını kaydederek,"Bu konuda arkadaşlarımız çalışıyor " şeklinde konuştu.

Takvim

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol