Öğretmen Diyarı

\'Büyüteç\' kullanın

Kırıkkale’den TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvuran Y.İ. “ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda görme bozukluğu olanlar için 22 punto büyüklük seçeneğinin de sunulmasını” talep etti. Dilekçeyi işleme alan komisyon, isteği ÖSYM’ye iletti. ÖSYM’den gelen yanıtta şunlar aktarıldı:
“Merkez tarafından yapılan sınavlarda, 9 ve 14 punto soru kitapçığı basılıyor ve soru kitapçığını kendi okuyamayacak durumda olan engelli adaylara, talepleri doğrultusunda okuyucu ve işaretleyici yardımı veriliyor. Ancak, engeli veya sağlık sorunu nedeniyle görme sorunu olan adayların, diğer tüm engelli adaylar gibi durumlarını anlatan bir dilekçe ile sağlık raporlarının onaylı bir örneğini merkeze ulaştırdıkları takdirde, yukarıda bahsedilen kurallara uygunluğu ile değerlendirilerek kendilerine büyüteç, teleskopik gözlük, prizmatik gözlük, abaküs, yazı tableti, kabartmalı daktilo gibi araç gereçleri sınavda kullanmalarına izin veriliyor ve böylece daha büyük punto okuyabilecek durumda olan adayların sorunları çözümleniyor.

55 punto isteyen var

Okuyucu ve işaretleyici yardımı alan görme engelli adayların ise şekil, grafik, tablo, resim gibi görsel verilerin yer aldığı sorular ile karmaşık ifade içeren sorulardan muaf tutuluyor ve kendilerine ek süre veriliyor. Sınav başvuru dönemlerinde engelli adaylardan gelen dilekçeler titizlikle inceleniyor. Bu dilekçelerde, görme engelli adaylardan 12 puntodan 55 puntoya kadar çeşitlilik gösteren talepler yer alıyor. Sınava başvuran aday sayısı ve engel durumlarındaki farklılıklarla ilişkili olarak adayların taleplerindeki farklılıklar da göz önüne alındığında belirtildiği şekilde işlem yapılarak sorunlar ortadan kaldırılıyor. Bu bağlamda, dilekçede belirtilen 22 punto basılmış soru kitapçığı talebinin karşılanmasının mümkün değildir.”

hurriyet.com.tr/eğitim

Anahtar Kelimeler:
büyüteç kullanın

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol