Öğretmen Diyarı

Burs ve Öğrenim Kredisi Başvuruları

 

Öğrenciler için Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından karşılıksız verilen başbakanlık bursu ve geri ödemeli öğrenim kredisi ile birlikte birçok kurum ve dernek öğrencilere kredi ve burs olanağı sağlıyor. Başbakanlık bursu almak isteyenler Kredi ve Yurtlar Kurumunun İnternet adresinden başvuru yapabilirler. Başbakanlık bursuna üniversitenin lisans, ön lisan ve yüksek lisans öğrencileri başvuru yapabilirler. LYS sonucunda sayısal, eşit ağırlık ve yabancı dil bölümünden herhangi birinden ilk 100’e giren öğrencilere eğitim desteği hakkında ayrıcalık veriliyor. Öğrenim kredisi ise TC uyruklu vatandaşlara maddi yönden desteklemek amacı ile normal öğrenim süresince verilen öğrenim kredisi eğitimini tamamlayan öğrencilerden geri ödemesi talep ediliyor.

KYK tarafından yardım alan öğrencilere öğrenim kredisi, öğrenim kredisi alan öğrencilere ise KYK bursu verilmiyor. Türk Eğitim Vakfı 2013-2014 akademik yılında 7 bin 600 lisans öğrencisine, yüksek lisans öğrencisine ve doktora öğrencisine maddi destek  verecek. Türk Eğitim Vakfı üniversite öğrencilerine aylık 400, yüksek lisans öğrencilerine 700, doktora öğrencilerine ise 1000 TL  maddi yardım verecek. Yüksek öğrenim bursları içinde 20 Eylül- 20 Ekim tarihleri arasında (TEV)’in İnternet sitesinden başvuru yapabilirler.

Kazanılmış olan fakülte veya Yüksek okulun bulunduğu ilde de gene öğrencilere yönelik burslar sunulmaktadır. Maddi burs desteği yanında yemek, barınma şeklinde destekler sunularak öğrencilerin öğrenim hayatları boyunca rahat etmeleri sağlanmaktadır. Kyk burs sonucu, veya KYK başvuru tarihi araştırmaları ile ilk yılda burs kazanamayan öğrenciler, devam eden yıllarda da burs başvurusu yapabilmektedir. Öğrenim ve katkı kredisi öğrencilerin eğitim öğretim süreleri boyunca verilmektedir. Eğitim ve öğretim süresi sona erdiğinde ise uzatmış olan öğrencilerin ise bursları kesilmektedir. karşılıklı ve karşılıksız olarak ikiye ayrılan bur

seçeneklerinde karşılıklı burs, geri ödemeli burs denilmektedir. Okul bitirildikten sonra alınmış olan burs taksitler halinde geriye teslim edilmektedir. Karşılıksız burs, geri ödemesiz burs ise alınmış olan ücretlerin geri ödemesi bulunmamaktadır.

 

bin1haber.com/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim