Öğretmen Diyarı

BUNU YAPANLAR ÖZEL SEKTÖRDE DAHA KOLAY İŞE GİRECEK

TÜBİTAK bünyesinde başlatılan yeni bir program ile doktora yapanların özel sektörde istihdamı kolaylaşacak.


TÜBİTAK, Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı kapsamında, Ar-Ge ve yenilik projelerinin bilimsel niteliğinin yükseltilmesi amacıyla, “Özel Sektörde Doktoralı Personel İstihdamının Desteklenmesi Çağrısı”nı duyurdu.


Doktora yapanları istihdam eden özel işletmeler, 24 ay boyunca, aylık 2 brüt asgari ücret tutarında destek alacaklar, böylece doktoralı personelin özel sektörde işe girmesi teşvik edilmiş olacak.


Teşvikten, 5746 sayılı Kanun kapsamındaki Ar-Ge merkezi işletmeleri ve Teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren sermaye şirketleri yararlanabilecek.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, proje ile doktora yapmış personelin istihdamının özendirileceğini belirterek, "İşletmelerinde doktoralı personel çalıştıranlara 24 ay boyunca, aylık 2 brüt asgari ücret tutarında destek vereceğiz. Çağrı kapsamında başvuru yapan kuruluşlar, yeni istihdam edecekleri doktoralı personel için 24 ay süresince desteklenecek. Bu süre içinde büyük ölçekli işletmelerde en az 3, küçük ölçekli işletmelerde ise en az 1 yeni doktoralı araştırmacı istihdam edilmesi şartı aranacak. Desteklenmesi uygun bulunan kuruluşlara ödemeler 6 aylık dönemler halinde yapılacak. Kuruluşlar, ön kayıt işlemlerini 1-17 Temmuz tarihlerinde yapabilecek." dedi.

 

memurunyeri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol