Öğretmen Diyarı

Bugün öğretmenler günü ! Bu güne bir de bu taraftan bakın

Öğrencileri ölen, meslektaşları yaralanan bu öğretmenler, “Korkuyoruz ama bu çocuklar bize emanet” diyor. Bomba sesinde de uzmanlaştıklarını anlatıyorlar: “Bombanın ıslık sesinden bize yakın düşüp düşmeyeceğini tahmin edebiliyoruz.”Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü. Protesto da var, kutlama da. Ancak bazı öğretmenler var ki onlar bu günü “sınırda, bomba ve kurşun sesleri” altında geçirecek. Tıpkı Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ve Akçakale ilçelerindeki öğretmenler gibi. Onlar son 1.5 aydır Suriye’nin Türkiye sınırındaki Resulayn İlçesi’nde yaşanan çatışmalara tanıklık ediyor. Muhaliflerle PYD güçlerinin silahlarından çıkan kurşunlara 3 öğrencilerini kurban verdi, önceki gün de okul bahçesine çıkan meslektaşları Yunus Tosun yaralandı. Şimdi “Ne zaman kurşun ya da bomba bize de denk gelecek” endişesi yaşıyorlar.

BOMBA SESİ UZMANLARI

Aralarında henüz 3 aylık öğretmen de var, 27 yıllık öğretmen de. Korktuklarını ve tedirginlik içinde olduklarını söyleseler de asıl endişeleri öğrencileri. Onları tedirgin etmemek için korktuklarını saklıyorlar. Mesleklerinde olduğu gibi bomba sesinde de uzmanlaşmışlar. Bomba atıldıktan sonra çıkan ıslık sesinden yakınlarına düşüp düşmeyeceğini anlıyorlar.

İşte vefakâr öğretmenlerimiz:

ÇOCUKLAR BİZE EMANET

Şanlıurfa’ya 150 kilometre uzaklıktaki Ceylanpınar’da 23 bin 500 öğrenci okuyor, 1190 öğretmen çalışıyor. 8 Kasım’dan bu yana ilçede eğitim kesintili yapılıyor. 19 Kasım’da okullar tekrar açıldı ama geçtiğimiz perşembe günü yine tatil oldu. Ceylanpınar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Dağlı, can güvenliğini sağlamak için okulları tatil ettiklerini anlatıyor. 

SINIRA 50 METRE 

İlk olarak sınıra 50 metre uzaklıkta 21 öğretmenli, 500 öğrencili Mevlana İlköğretim Okulu’na gidiyoruz. Müdür Mustafa Çaça 27 yıllık eğitimci. Çaça, “Öğrenciler bahçeye düşen mermileri topluyorlar. Çatışmalar hepimizi korkutuyor. Evim sınıra 5 metre” diyor.

‘ARABAYI FÜZE SANIYORLAR’ 

Mustafa Ömer Aydoğan: “5 yıllık öğretmenim. Çocukların psikolojileri bozuldu. Araba geçse bile ‘füze geliyor’ diyorlar. Aileler çocuklarını bize emanet ediyor.” 

‘KORKUMUZU GÖSTERMİYORUZ’ 

Merve Diveli: “Ceylanpınar ilk görev yerim. Korkularımızı, kaygılarımızı bastırıyoruz, gösterirsek öğrenciler daha fazla korkar. Yataklarımızdan fırlıyoruz.”

‘KIZIM OKULU İSTEMİYOR’ 

Ramazan Genç: “Evim 3. katta. Oğlum Emir 1.5 yaşında. En ufak seste ağlıyor. Birinci sınıfa giden kızım Esma okula gitmek istemiyor. ‘Silahlar, bombalar sussun sonra gideriz’ diyor.”

‘BU SAVAŞ BİZİ ETKİLİYOR’ 

Ayşegül Keskin: “3 ay önce atandım. Çocuklar sürekli savaştan bahsediyorlar. Teneffüse çıkmaktan tedirgin oluyorlar. Geceleri silah sesleri geliyor. Bilmediğimiz bir savaş bizi etkiliyor. Başka ülkede yaşanan sıkıntıyı biz de yaşıyoruz.”

‘Bizimiçin en büyük korku öğrencilerimizin zarar görmesi’

Şanlıurfa’ya 52 kilometre uzaklıktaki Akçakale’de 30 bin 600 öğrenci, 1034 öğretmen var. Suriye sınırındaki ilçeye geçen ay bombalar, havan topları düşüyordu. Bu patlamalarda yaşamını yitiren 5 kişiden 3’ü öğrenciydi. Okullar 19 Eylül’den başlayarak kısmi tatil edildi. Kimi okulda 14 işgünü tatil oldu. 10 Ekim’de eğitim başladı. Ancak sınıra 50 metre uzaklıktaki iki okul öğretmen ve öğrencilerin can güvenliği nedeniyle açılmadı. Yapılamayan dersler için cumartesi günleri telafi eğitimi var. İlçe Ceylanpınar’a göre sakin. Ancak “Tekrar silah sesleri ne zaman duyulacak?” tedirginliği yaşanıyor, Bu kez Akçakale’de görev yapan öğretmenleri dinliyoruz. 

‘GÜVENDE HİSSEDİLMİYOR’ 

◊ Emine Esin: “Atanalı bir yıl olmadı. Kendinizi güvende hissetmiyorsunuz. Asıl çocuklar etkilendi. Çatışmalar başka bölgeye kaydı ama tekrar ‘Bombalar patlayacak’ diye düşünüyorsunuz.”

‘MAYTAP PATLAYINCA AĞLIYOR’ 

Fatma Könibeyci: “Çatışmaların ilk günü okuldaydık. Gerilim ve korku vardı. Öğrencilerimiz için korktuk. Üstelik benim evde 2 yaşında kızım vardı. Patlamalarda yanımda değildi. Korku çocuklarda sürüyor. Kızım sesten korkuyor, sokakta maytap patlayınca ağlıyor.” 

‘EVİMİN DUVARI YIKILDI’

◊ Ebru Kırıt: “1.5 yıllık öğretmenim. Bomba benim evimin yanına düştü ve duvarımı yıktı. Okulda olmam şanstı, evde olsaydım ne olurdu bilmiyorum.” 

‘EVLERİN CEPHESİNİ SEÇİYORUZ’ 

◊ Fatih Mutlu: “Çok şiddetli patlamalar oluyordu. Kendimizce evin cephesine göre güvenli alan oluşturmaya çalışıyoruz. Benim ev kuzeye sınıra baktığı için o günlerde evi güneye bakan ve biraz daha sınıra uzak olan arkadaşların evine gittik.” 

‘TEDİRGİNLİĞİMİZ SÜRÜYOR’ 

◊ Hakan Murat Gülgen: “3 yıllık öğretmenim. Hepimiz olumsuz etkileniyoruz. Kurşun ve bomba seslerinden durulmuyordu. Kendimizi güvende hissetmiyorduk, halen aynı tedirginliği yaşıyoruz.”

‘Buraya gelene kadar silah sesi duymamıştık’

BU kez Ceylanpınar’da İMKB İlköğretim Okulu öğretmenlerini ziyaret ediyoruz. Müdür Abdülgani Akın 17 yıllık eğitimci. Akın, “Yanı başımızda insanlar birbirini öldürüyor. Bunu bilmek hepimizin moralini bozuyor. Ama öğrencilerimizin morali, psikolojisi bizden de bozuk. Evinde tek başına tuvalete gidemeyen çocuklar var” diyor. 

‘SİLAH SESİ BİLMEM’

◊ Müge Akbulut: “Şubatta atandım. Bursa’dan geldim. Hiç silah sesi duymamış, mermi görmemiştim. Öğrencilerimiz daha kötü durumda.” 

‘KAPI SESİ KORKUTUYOR’

◊ Ayşegül Çam: “3 ay önce atandım. Anaokulu öğretmeniyim. Korkuyorumelbette hayatımda hiç silah sesi duymadım, burada etrafımızdamermiler, bombalar uçuşuyor. Benimkorkumdan daha önemli olan çocukların korkması... Bütün seslerden korkuyorlar. Yüksek ses duyunca ağlıyorlar. Kapı sesinden korkan çocuklar var. Tuvalete tek başlarına gidemiyorlar.”


Pervin KAPLAN / Gazete HABERTÜRK
pkaplan@htgazete.com.tr


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim