Öğretmen Diyarı

Bu üniversiteye öğrenci akını var

İstanbul'da Türk Alman Üniversitesi (TDU) açılalı bir yıl oldu. Üniversiteye rağbet bir yılda üçe katladı.


CUMHURBAŞKANI Gül ile Almanya Cumhurbaşkanı Gauck, Türk Alman Üniversitesi'ni geçen yıl İstanbul Beykoz'da açtığında oradaydım. Cumhurbaşkanı Gauck, Ankara'daki temaslarının ardından İstanbul'a gelerek, Cumhurbaşkanı Gül'le birlikte Türk Alman Üniversitesini açtı. Çok hareketli bir gündü. Cumhurbaşkanı Gauck'un, Ankara ODTÜ'de yaptığı “Türkiye için korkuyorum” sözlerini Başbakan Erdoğan sert eleştirmişti. Üniversitenin açılışı ama tam bir tören havasında geçti. Alman Cumhurbaşkanı Gauck, üniversiteyi Nazım Hikmet'in “En güzel deniz, henüz gidilmemiş olandır” dizesiyle açtı ve “Bu üniversite bilim alanında öncü olmaya aday bir üniversite” diyerek iddialı konuştu. Cumhurbaşkanı Gül “Türkiye'nin 170'e yakın üniversitesi var, bunu 171. üniversite olarak görmek istemiyorum. Ben bunun da ötesinde herkesin arayarak, yarışarak, en yüksek puanlı öğrencilerin koşarak girmek istediği, Almanya'dan öğrencilerin geldiği bir üniversite olmasını istiyorum” sözleriyle öncü üniversite olmasının yanında, Almanya'dan öğrenci gelmesini istediğini de vurguladı.ARZULAR TUTUYOR


Üniversitenin temelini iki ülke ilişkilerinin  güçlenmesinde büyük rolü bulunan eski Cumhurbaşkanı Wulff ile Gül 2010'da birlikte atmıştı. Açılış 4 yıl sonra gerçekleşti ve açılalı bir yıl oldu ama, hukuk, işletme, mekatronik mühendisliği gibi 8 dalda öğretim veren Türk Alman Üniversitesi öğrenci sayısını neredeyse üçe katladı. 124 öğrenciyle başlayan üniversitede öğrenci sayısı 312'ye çıktı. Bu yılın eylül ayına kadar öğrenci sayısının 500'ü bulması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Gül'ün istediği gibi Almanya'dan da üniversiteye yoğun rağbet var. Üniversite Almanya'da Abitur yapan öğrencilere yüzde 10 ile 20 civarında kontenjan ayırıyor. Ancak Almanya'dan gelen talebin bu kontenjanı zorlayacağı bekleniyor.

KÖPRÜ KURACAĞIZ


Almanya'dan giden öğrencilerden Corina Brandt'ın verdiği mesaj bu ünivearsitenin gelecekte nasıl bir rol oynayacağının ipuçlarını da veriyor. Hamburg Üniversitesi'nde Türkoloji ve Sosyoloji bölümünü bitirdikten sonra Türk Alman Üniversitesi'nde Kültürlerarası Yönetim bölümünde öğrenime başlayan Corina Brandt şöyle dedi: “Türkiye ile Almanya arasında köprü kurmak için İstanbul'a geldim. Üniversiteyi bitirdikten sonra da Birkaç yıl burda kalmayı planlıyorum. Kültür çalışmaları veya Türkiye'de iş yapan şirketlerde görev almak istiyorum. Türk Alman Üniversitesi iki kültürde yetişen, iki ülkeyle bağlantısı olan gençler için çok cazip.”

KARİYER ŞANSI YÜKSEK


Türkiye'den üniversiteye giren hukuk bölümü öğrencisi İremgül Mansur, Türk Alman Üniversitesi'nin çok yüksek bir kariyer şansı sunduğunu söyledi: “Türk Alman Üniversitesi'nin Alman şirketleri ve üniversiteleriyle çok sıkı ilişkileri var. Üniversite Türk Alman şirketlerinde ve kültür kuruluşlarında çalışmak için çok iyi bir kariyer perspektifi sunuyor.”

Türk Alman Üniversitesi 8 daldan beşinde iyi Almanca ve Türkçe şartı arıyor.

Celal ÖZCAN / BERLİN

Hürriyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim