Öğretmen Diyarı

Bu üniversite'de hoca yok, öğrenci de yok!

Hükümetin ‘her ile bir üniversite’ projesi kapsamında açtığı Hakkâri Üniversitesi, akademisyen eksikliği sebebiyle öğrenci alamıyor.

5 fakültenin bulunduğu üniversitede bu yıl sadece Almanca Öğretmenliği bölümünde 21 kişilik kontenjan açıldı. Diğer 4 fakültenin ise öğrenci almayacağı belirtildi. 


BİNA VAR, İNSAN YOK

2008 yılında kurulan Hakkâri Üniversitesi’nin kampüs inşaatı sürüyor. Geçen yıl üniversitenin çeşitli bölümlerine 267, yüksekokullara ise 800 civarında öğrenci kayıt yaptırmıştı. Ancak bu yıl akademisyen eksikliği sebebiyle yüksekokul haricinde lisans bölümlerine öğrenci alımı yapılamıyor. 

ÜNİVERSİTE KAPANMANIN EŞİĞİNDE

Üniversite yönetimini suçlayan Süleyman Aşkan, “Almanca öğretmenliği dışında hiçbir bölüme öğrenci alınmıyor. Bu da il dışında okuma imkânı olmayan öğrencilerin eğitim haklarının ellerinden alınması anlamına geliyor. Üniversite yönetimi Hakkâri Üniversitesi’ne öğretim elemanı ve üyesi getiremiyor. Üniversite yerleşkesi bile tamamlanamadı. Altyapı ve lojman gibi sorunlar giderilmeyince kimse gelmek istemiyor. Bu üniversitenin şu an ilimize bir katkısı yok. Üniversitemiz  kapanmayla yüz yüze” dedi. 


21 ÖĞRENCİ ALINACAK

Eğitim, Güzel Sanatlar, İktisadi İdari Bilimler, İlahiyat ve Mühendislik gibi fakültelerin bulunduğu üniversitede, sadece Eğitim Fakültesi’ne bağlı Almanca bölümü öğretmenliği 21 öğrenci alacak. Eğitim-Sen Hakkâri Şube Başkanı Süleyman Aşkan, bu yılki durumun öğretim üyesi ve öğretim görevlisi yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi. DHA HAKKARİ


Kaynak:meydangazetesi.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol