Öğretmen Diyarı

Bu sene okullarda kuru üzüm olmayacak'

Özdağ, katıldığı bir programda gazetecilerin "Okul Üzümü Akıl Üzümü" projesinin bu yıl devam edip etmeyeceği yönündeki soruyu yanıtladı.

Bu dönem kuru üzümün hem iç piyasada tüketildiğini hem de dışarıya ihraç edildiğine işaret eden Özdağ, şunları kaydetti:

"Geçen sene rekolte çok olduğu için rekolte nedeniyle okullarda elde kalan üzümleri hem fiyat çok düşmesin hem de çiftçimiz zarar etmesin diyerek dağıtmıştık. Eğer yeniden böyle bir sıkıntı meydana gelirse devlet bunu yeniden gündeme getirir. Devlet tekrar devreye girer onu yapar. Ama şuan 6 buçuk liraya kadar üzüm satıldı. Vatandaş zaten üzümünü sattı. Üzüm yok. Fiyatlar çok yüksek. Geçen sene normalde 220 bin ton olması gerekirken 300 bin ton civarında çıkmıştı. Bu sene de don felaketi oldu. Bir yandan TARSİM devreye girdi bir diğer yandan afet nedeniyle yaklaşık 40 milyon lira çiftçilerimiz yardım yaptık. TARSİM'den de 250 milyon civarında para aktarıldı. Bu sene üzüm çok değildi azdı. Bu az üzüm de iyi piyasada iyi bir şekilde satıldı. Bu sene okullarda şimdilik kuru üzüm olmayacak."

Ferdi Uzun, Turgay Duyar

Anadolu Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol